امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه وقف و رابطه آن با سبک زندگی قرآنی در دانشکده علوم قرآنی زاهدان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۸
کد مطلب: 9764
 
دفاع از پایان نامه وقف و رابطه آن با سبک زندگی قرآنی در دانشکده علوم قرآنی زاهدان
 
به گزارش ایحا، جلسه دفاع از پایان نامه با موضوع «وقف و رابطه آن با سبک زندگی قرآنی» در دانشکده علوم قرآنی زاهدان برگزار شد.
این پایان نامه در مقطع کارشناسی با نگارش خانم رضوانه رزم، راهنمایی آقای عباس قربان زاده و داوری حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا حیدری نسب در محل سالن اجتماعات دانشکده علوم قرآنی زاهدان دفاع شد.
چکیده این پایان نامه به شرح زیر است:
یکی از موضوعات فقهی که در حال حاضر از اهمیت خاصی برخوردار است و دارای آثار معنوی و مادی بسیاری در این دنیا و آخرت برای انسان می گردد وقف است؛ با توجه به تأثیر وقف در زمینه های مختلف در این تحقیق برآن شدیم تا به بررسی وقف و رابطه آن با سبک زندگی قرآنی بپردازیم.
در سوره مبارکه عصر خداوند می‌فرماید: «انسان‌ها در خسران‌اند مگر کسانی که ایمان آورده و اهل تواصی به صبر و حق باشند» که این همان رویکرد اجتماعی دین اسلام است و همه انسان‌ها می‌توانند مسئولیت بزرگ اجتماعی خود را در قالب وقف به عنوان یک سنت حسنه به سرانجام رساند.
در این تحقیق با استفاده از روش توصیفی ـ‌ تحلیلی احکام و شرایط وقف بر زندگی را با توجه به آیات قرآن مطالب تحقیق را بررسی کردیم.
از لحاظ اجتماعی انسان ضمن وقف و در اختیار گذاشتن اموالش فاصله طبقاتی غنی و فقیر جامعه را کم می‌کند و با انفاق دارایی‌هاشان وضعیت اقتصادی کشور را بهبود می‌بخشد و از طرفی انسان با وقف‌کردن و در اختیار دادن قسمتی از اموالش به طور طبیعی روابط اجتماعی و عمومی بالایی را با دیگران برقرار می‌کند و اطرافیان و خویشاوندان ضمن اطلاع از این عمل خداپسندانه واقف، با وی ارتباط راحت‌تری برقرار می‌ کنند زیرا فرد وقف‌کننده با اقدام خود به همگان اعلام می‌کند که آمادگی هرگونه خدمات رسانی به مردم را دارد.
Share/Save/Bookmark