امتیاز مثبت
۰
 
رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم:
13 آبان، همواره در تاریخ، صحنه ایستادگی مظلوم در برابر ظالم و نماد استکبار ستیزی بوده است
حجت الاسلام والمسلمین سید محمد نقیب در مراسم گرامیداشت یوم الله 13 آبان، این روز را نمادی برای ایستادگی در برابر مستکبران و ظالمان زمانه برشمرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۷
کد مطلب: 9962
 
 
به گزارش ایحاء، رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در جمع کارکنان این دانشگاه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای این روز، 13 آبان را جلوه مقامت، ایستادگی و حق طلبی عنوان کرد و افزود: 13 آبان روز ملی مبارزه با استکبار است. در این روز 3 واقعه مهم اتفاق افتاده است که در تاریخ میهن پرشکوه اسلامی همواره ماندگار خواهد بود. اولین واقعه در سال 1343 بود؛ وقتی که حضرت امام خمینی (ره) به قانون ننگین کاپیتولاسیون اعتراض کردند، که پس از این واقعه ، ایشان دستگیر و به ترکیه تبعید شدند.


وی همچنین بیان کرد: در سال 1357 نیز این روز با رشادت و از جان گذشتگی های دانش آموزان توانست برگ زرینی دیگر را در دفتر تاریخ رقم بزند. در حالی که انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) به روزهای سرنوشت سازی نزدیک می‌شد همه اقشار مردم ایران از زن و مرد و پیر و جوان، سعی در ایفا کردن نقش تاریخی خود و عمل به تکلیف الهی داشتند. در این میان دانش‌آموزان و نوجوانان شور و حال دیگری داشتند. 

 
دکتر نقیب افزود: صبح روز 13 آبان 1357، دانش‌آموزان در حالی که مدارس را تعطیل کرده بودند، به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا صدای اعتراض خود را به گوش همگان برسانند. در همین حال بود که مزدوران رژیم با گشودن آتش بر روی جوانان، باعث شهادت 56 نفر در این روز شدند.


وی در پایان با اشاره به سومین رخداد در این روز اظهار کرد: در سال 1358 نیز دانشجویان توانستند افتخاری دیگر را در مسیر اسلام و انقلاب کسب نمایند. دانشجویان خط امام، سفارت خانه آمریکا که با تعبیری زیبا به لانه عنکبوت توصیف شده است و به حق لانه جاسوسی بود، تسخیر کردند و برای همیشه دست عامل اصلی استکبار را از ایران قطع کردند.


رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در پایان با اشاره به اینکه همواره استکبار در طول تاریخ وجود داشته است، گفت:امروز هم استکبار جهانی به رهبری آمریکا، مستضعفین جهان را مورد آزار و اذیت خود قرار می دهد که ایران اسلامی توانسته است با قدرت در مقابل او بایستد.
Share/Save/Bookmark