امتیاز مثبت
۱
 
کتاب « گمشده انسان و انسان گمشده » منتشر شد
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از شیراز ، کتاب « گمشده انسان و انسان گمشده» به قلم دکتر محمد جواد سلمانپور و از سوی انتشارات دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم منتشر شد .
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۲
کد مطلب: 7045
 
کتاب « گمشده انسان و انسان گمشده » منتشر شد
 
رئیس دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن شیراز در پیشگفتار این کتاب آورده است :
سپاس و ستايش خداي را که جهان تجلي او و انسان اسم او و سير مخلوقات به سوي او و همه ظهور کمال مطلق بودن اوست. صلوات و سلام خدا بر برترين انسان، محمد مصطفي(ص) که کائنات با وجود او وجود يافتند و به اميد او، به سوي کمال مطلق سائرند. درود و سلام خدا و انبياء بر امامان معصوم(ع) که راه کمال مطلق شدن را نمودند و خود جلوه گمشده کائنات شدند. ثنا و سلام بر امام حي که حجت خدا بر عالميان است و به وجود او ظهورِ وجودِ مطلق استمرار يافته و کائنات در جنبش و رويشند.
از دوران تحصيلات عاليه و قدم نهادن در جاده جدّي زندگي، همواره خود با چرائي خلقت انسان و چيستي گمشده انسان روبرو بودم و از شروع مؤانست با جوانان و دانشجويان با همين پرسش مواجه مي شدم. اگرچه پاسخ را در مطالعات و تفکر بسيار جستجو مي کردم، اما در مقاطعي نوراني مانند عرصه جهاد مقدس که در آستانه شهادت قرار مي گرفتم و يا در آستان خدا به قرآن و يا دعا مي نشستم، آنچه خوانده و يا در انديشه گذرانده بودم حيات و نورانيت مي يافت. حاصل آن مطالعات، انديشه ها و تجربيات حضور در آستان ربوبي، پاسخ آن دو پرسش به خودم و دانشجويان بود.
آنچه هموراه مرا رنج ميداد اين بود که مشاهده مي کردم که پاسخ کوتاه عبادت، آزمايش، شناخت خدا و يا خليفه الله در پاسخ پرسش؛ "چرا خدا را آفريد؟" بدون يک تحليل و تفسير کامل قانع کننده نيست و چيزي از آتش تشنگي دانشجويان نمي کاهد! لذا مدت بيست و پنج سال در انديشه تحرير و ارائه کتبي يافته¬ها بودم و هر بار که براي دانشجويان طرح مي نمودم، ابعاد تازه اي از مطلب گشوده مي شد. گفتگوهاي مکرر با فرزند متعهد، برومند، کنجکاو، محقق و دانشمندم؛ محمدصالح عزيز، در موضوع گمشده انسان و فلسفه خلقت او، عزم مرا در نوشتن و ارائه آن به تمامي حقيقت طلبان و حقجويان جزم و استوار نمود.
حاصل عمر علمي و عملي پنجاه ساله ام اين يقين است؛ که اگر انسان راز خلقت و گمشده خود را به خوبي بشناسد، هرگز گرفتار بحران معنا و گرفتار احساس بيهودگي نمي شود، و بدون آنکه بخواهد براي خود ارزش قائل شود، در درون خود به بينهايت ارزش دست مييابد و نه تنها در اين دنيا احساس غربت و تنهائي نمي کند، بلکه با همه ملائک، انسان ها و اشياء احساس آشنائي، مؤانست و الفت مي نمايد. در اين حالت غم و ترس سياه جاي خود را به حزن و خوف سبز مي دهد و آنچه موجب فساد مي شد به عامل جنبش و رويش مستمر انسان تبديل مي گردد و از انسان مرده يک موجود زنده و رباني مي سازد و از اين پس، انسان به معناي واقعي، از حيات و زندگي لذّت حقيقي مي برد و بدور از تنفر، نزاع و جنگ، به زياده خواهي و تنوع طلبي خود به درستي پاسخ مي دهد و در دو دنيا سعادتمند خواهد بود.
امروزه انسان ها براي نجات از بحران معني و زندگي مسالمت آميزِ در سايه صلح و امن، راهي بجز رسيدن به فلسفه خلقت خود و شناخت و ايمان به گمشده حقيقي انسان ندارند و الا پي در پي گرفتار گرداب سراب غم آفزا و طوفان خيال ترس آور مي گردند و اين نوع ترس و غم جز عداوت، کينه و جنگ خانمان سوز حاصلي در پي ندارد اميدوارم خداوند متعال آنچه پيش روي شما است، جرعه آبي براي کاستن تشنگي و چراغي براي افزودن زندگي قرار دهد و فرزندان عزيزم و خوانندگان محترم و مرا به امام عصر (روحي و ارواحي لتراب مقدمه فدا) نزديک تر سازد. در پايان با کمال اخلاص اعلام می¬دارم که " با روي گشاده و آغوش باز از نقدهاي شما استقبال مي نمايم".
Share/Save/Bookmark