امتیاز مثبت
۱
 
کرسی آزاد اندیشی در دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد برگزار شد
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از مشهد ، کرسی آزاد اندیشی با موضوع عفاف و حجاب با سخنرانی دکتر بی بی حکیمه حسینی عضو هیأت علمی دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد برگزار شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۸
کد مطلب: 6307
 
کرسی آزاد اندیشی در دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد برگزار شد
 

دکتر حسینی در ابتدا ضمن اشاره به اینکه احکام اسلامی تثبیت حجیّت قرآن است، گفت: گام اول گسترده بودن حکم حجاب در قرآن به ویژه در سوره نور و احزاب است. ولی مشکل عدم آگاهی از این حکم می باشد.

ایشان همچنین به تعریف لغوی و اصطلاحی حجاب پرداخت و افزود: معنای اصطلاحی حجاب در چند حوزه فقهی، قرآنی و اخلاقی تعریف می شود. حجابی که موضوع بحث ما می باشد، حجاب از نگاه فقهی است. حجاب فقهی تنها پوشش نیست بلکه به چند دسته از جمله حریم شناسی که بهترین اصطلاح در این خصوص است، حجاب و نگاه، در راه رفتن، صحبت کردن، ارتباط با نامحرم و ... تقسیم می شود.

عضو هیأت علمی دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد ضمن تعریف هر اصطلاح، یک مثال قرآنی آورده و در خصوص دلایل رعایت حجاب اظهار کرد : آثار روانی حجاب برای خود فرد و دیگران می باشد؛ صدا طوری باشد که مورد طمع نامحرم واقع نشود؛ رعایت حریم باعث طهارت قلب ها است؛ حفظ نگاه مقدمه ای برای پاکدامنی و جلوگیری از روابط نامشروع در جامعه است.

دکتر حسینی همچنین به فلسفه حجاب نیز اشاره کرد و گفت : فلسفه حجاب در بعد فردی اجتماعی و خانواده خلاصه شده که مهمترین نکته در بعد فردی: مدیریت احساس و آرامش روانی و عبودیت به یعنی رعایت حیا و عفت بر اساس دستور خدا که نتیجه آن تقوا و فرمانپذیری از معبود است.

Share/Save/Bookmark