امتیاز مثبت
۰
 
رئیس دانشکده علوم قرآنی آمل در برنامه زنده ویژه سحری صدا و سیما مازندران:
قرآن و اهل بیت (ع) دو سرمایه فکری و معنوی مسلمانان هستند
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از آمل، سید معصوم حسینی رئیس دانشکده علوم قرآنی آمل در برنامه زنده ویژه سحر صدا و سیما مازندران گفت: قرآن و اهل بیت (ع) دو سرمایه فکری و معنوی مسلمانان هستند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۰
کد مطلب: 7018
 
قرآن و اهل بیت (ع) دو سرمایه فکری و معنوی مسلمانان هستند
 
وی در برنامه زنده ویژه سحری صدا و سیما مازندران با نام بهار بندگی، ضمن معرفی کامل دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و تنها دانشکده علوم قرآنی آمل در سه استان شمالی کشور ، با بیان اینکه انسان دو نوع سرمایه دارد، سرمایه مادی وسرمایه فکری و معنوی گفت: سرمایه مادی که بر پایه این سرمایه زندگی مادی خواهد داشت این سرمایه قابل احیا و قابل خریداری هستند و سرمایه فکری و معنوی ، که این سرمایه برای ما مسلمانان ( قرآن و اهل بیت) هستندکه اصلا قابل مقایسه با سرمایه های مادی نیستند.

رئیس دانشکده علوم قرآنی آمل در معرفی قرآن از زبان خداوند گفت: خداوند در آیه شریفه ۱۸۵ سوره مبارکه بقره می فرمایند: «شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآنُ هُدىً لِلنَّاسِ وَ بَیِّناتٍ مِنَ الْهُدى‏ وَ الْفُرْقانِ». خداند قرآن را در سه جمله توصیف میکند: ۱- هُدىً لِلنَّاسِ: قرآن کتاب هدایت است برای تمام مردم، با تمام تفاوت ها و اختلاف ها در سطح درک و معرفت و علم و دانش و این مرحله عامه است. ۲- بَیِّناتٍ مِنَ الْهُدى‏: که افراد خاص را شامل می شود کسانی که بینش عمیق تری دارند. ۳- وَ الْفُرْقانِ: ویژه اخص الخواص است آنهایی که مراحل عالی ایمان و تقوا را پیموده و بر اثر آن نورانیت خاصی پیدا کرده اند.

دکتر حسینی در توصیف قرآن از زبان پیامبر اکرم (ص) گفت: پیامبر اسلام در خطاب به معاذ می فرمایند: «يا مُعاذُ، إن أرَدتَ عَيشَ السُّعَداءِ و مِيتَةَ الشُّهَداءِ و النَّجاةَ يَومَ الحَشرِ و الأمنَ يَومَ الخَوفِ و النُّورَ يَومَ الظُّلُماتِ و الظِّلَّ يَومَ الحَرورِ و الرِّيَّ يَومَ العَطَشِ و الوَزنَ يَومَ الخِفَّةِ و الهُدى يَومَ الضَّلالَةِ فَادرُسِ القرآنَ ؛ فإنّهُ ذِكرُ الرَّحمنِ و حِرزٌ مِن الشَّيطانِ و رُجحانٌ في الميزانِ . پيامبر خدا صلى الله عليه و آله فرمود : اى معاذ! اگر زندگى سعادتمندان را مى خواهى و مُردن شهيدان را و نجات در روز محشر را و امنيت در روز ترس را و روشنايى در روز تاريكي ها را و سايه در روز سوزان را و سيرابى در روز تشنگى را و سنگينى در روز سبكى [ترازوى اعمال] را و هدايت در روز گمراهى را، پس قرآن را نيك بياموز؛ زيرا كه آن ياد خداوند رحمان است و نگهدارنده از شيطان و مايه سنگينى ترازوى اعمال.
Share/Save/Bookmark