امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی تهران
از پایان نامه قرآنی مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرنی تهران دفاع شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۱
کد مطلب: 11808
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی تهران
 
به گزارش ایحا از تهران، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی با موضوع «نقد و بررسی محتوای انیمیشن های دینی در رسانه ملی» با نگارش شراره قبادی دانشجوی رشته تحصیلی علوم قرآن در مقطع کارشناسی ارشد و راهنمایی دکتر علی محمدی و داوری دکتر حمید حسن زاده در دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار شد.

در بخشی از چکیده این پایان نامه می خوانیم:
تلویزیون یکی از رسانه های ارتباطی است که چندی است وارد زندگی انسان ها شده است و حجم وسیعی از اطلاعات مختلف را منتقل می کند. در این بین کودکان مخاطبان اصلی برنامه های تلویزیونی کودک؛ (انیمیشن ها) هستند و این انیمیشن ها تأثیرات شگرفی را روی نگرش و رفتار کودکان می گذارند زیرا ابزاری هستند که کودک با آن ها راحت ارتباط می گیرد. و برای خود الگوسازی و هم ذات پنداری می کنند و همین دلیلی است که می توان با آن ها آموزه های دینی و تربیتی را به کودکان آموزش داد.
در این پژوهش که از طریقه مصاحبه با افراد مختلف آگاه در این زمینه صورت گرفته نحوه انتخاب موضوع و طریقه نگارش فیلمنامه های انیمیشن و هم چنین نحوه استفاده از کارشناس دینی در آن ها تحقیق شده و نتایج حاصله این است که موضوع و محتوا و کارشناس انیمیشن های دینی در رسانه ملی اغلب بر حسب سلیقه سازنده و به صورت سفارشی است و اکثراً بدون اولویت بندی و بی توجه به نیاز کودک تدوین شده هم چنین فیلمنامه ها دارای نواقص و منابع نامعتبر هستند و حضور کارشناس دینی بیشتر جنبه زینتی دارد.
راه حل ارائه شده این است که قرآن و روایات و سیره معصومین(ع)، منبع معتبر و دقیقی است برای الگو قرار دادن در زمینه های مختلف اعم از محتوا و روش و کارشناس؛ همچنین طبق تعالیم الهی وجود و استفاده از کارشناس خبره دینی که علاوه بر دین شناس بودن، قابل رسانه شناس و روانشناس کودک خوب و حاذقی باشد تا بتواند تعالیم و آموزه های دینی را متناسب با سن و شرایط کودک آموزش داده و تأثیرگزار و کارآمد باشد.
مهمترین سرفصل های این پایان نامه عبارتند از:
• فصل اول:تعریف مفاهیم و کلیات
• فصل دوم:روند انتخاب موضوع و تهیه فیلمنامه های انیمیشن
• فصل سوم:نحوه انتخاب کارشناسان مذهبی و مشاوران مذهبی
• فصل چهارم: راه کارهای ارتقاء و تعالی انیمیشن های رسانه ملی
در فصل اول به توضیح و تعریف مفاهیم پرداخته شده و در هریک از سه فصل دیگر به نقد و بررسی موضوعات عنوان شده در آن فصل پرداخته شده و مشکلات آن ریشه یابی و راه کار ارائه شده است.
Share/Save/Bookmark