امتیاز مثبت
۰
 
با رونمایی از چندین اثر،
مراسم اختتامیه هفته پژوهش در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار شد
با حضور رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، مراسم اختتامیه برنامه های هفته پژوهش دانشگاه برگزار شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۴
کد مطلب: 11565
 
 
به گزارش ایحاء، مراسم اختتامیه هفته پژوهش در دانشگاه علوم و معارف 4رآن کریم با اعلام نفرات برتر در حوزه های مختلف پژوهشی برگزار شد.

در این مراسم که با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید محمد نقیب رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، معاونان، مدیران، کارشناسان و همچنین دانشجویان و اساتید این دانشگاه به صورت آنلاین برگزار شد، از چند آثار جدید دانشگاه و سامانه های مختلف پژوهشی رونمایی شد.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد نقیب در این جلسه ضمن عرض تبریک به محققان، پژوهشگران، دانشجویان و اساتید این دانشگاه بمناسبت هفته پژوهش، از زحمات مجموعه دانشگاه بخصوص معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه در این حوزه قدردانی کرد.

وی اظهار کرد: ما قبلا به دلایل مختلف در حوزه پژوهش و فعالیت های علمی با مشکلاتی مواجه بوده و پیشرفت لازم را نداشتیم. اما در سال های اخیر تمام همت مجموعه دانشگاه بر این بوده که در کنار فعالیت های آموزشی، به پیشرفت در حوزه پژوهش و فعالیت های علمی نیز اهمیت داده و در این مسیر گام برداریم.

حجت الاسلام نقیب به بیان آثار و فعالیت های پژوهشی این دانشگاه در سال های اخیر پرداخت و بیان کرد: مجلات علمی، کتابخانه ها، کتابخانه های دیجیتال تخصصی، تصحیح نسخ خطی، ترفیع های سالانه اساتید، مقالات علمی پژوهشی، کار علمی، تألیف کتب، تشکیل گروه های پژوهشی، حضور در همایش ها، کمیسیون های علوم قرآنی و ... از مهمترین فعالیت های این دانشگاه در حوزه پژوهش است.


وی پیشرفت های دانشگاه در این حوزه را سرآغاز حرکت دانشگاه در مسیر علوم و مباحث قرآنی دانست و از تمامی اساتید و دانشجویان و دست اندرکاران این حوزه خواست تا با همت و تلاش خود، علاوه بر فعالیت های آموزشی در مباحث علمی نیز تلاش و کوشش فراوان داشته باشند تا بتوانیم روزی به این جایگاه برسیم که منبع و درآمد تمامی پژوهش های حوزه علوم قرآنی باشیم.

نقیب، ارتقا اساتید این دانشگاه به رتبه دانشیاری را نشانه های جهش آن در مباحث علمی عنوان کرد و از آنان خواست تا در مسیر پیشرفت، قدم های سریعتری را بردارند تا بتوانیم به اهداف سند چشم انداز دانشگاه برسیم.

در ابتدای این جلسه نیز دکتر علیرضا کاوند سرپرست معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم ضمن قدردانی از زحمات مدیران، کارشناسان و دیگر زحمتکشان در این هفته به تشریح برنامه ها و اقدامات انجام شده در هفته کتاب و کتاب خوانی و هفته پژوهش از سوی این معاونت پرداخت.

علیرضا کاوند با اشاره به برنامه های انجام شده در هفته کتاب و کتاب خوانی ، اظهار کرد: امسال بر مبنای گام بندی دوساله دانشگاه، برنامه های هفته کتاب بسیار .گسترده تر برگزار شد. در این هفته که از 24 آبان تا 29 آبان ماه بود، بیش از 100برنامه آموزشی پژوهشی و علمی در سراسر دانشکده های علوم قرآنی برگزار گردید.

وی با اشاره به برنامه های انجام شده در این هفته ، گفت: تلاش ما این بود که در این هفته شأن کتابخوان و کتاب حفظ شود و این امر بیش از پیش مورد عنایت و توجه قرار بگیرد.

کاوند افزود: برگزاری 19 نشست علمی و نقد کتاب، 18 کارگاه آموزشی و مهارت افزایی، تهیه ویترین نمایش آثار تألیف شده اعضای هیأت علمی به صورت دائم در 13 دانشکده، برگزاری مسابقه کتاب خوانی درون دانشکده ای در 14 دانشکده، کارگاه مهارت افزایی کارشناسان کتابخانه ها ( آموزش کار با نرم افزار پارس آذرخش)، کارگاه مهارت افزایی کارشناسان کتابخانه ها ( تکنیک های بارگذاری فایل در محیط کتابخانه دیجیتال)، اطلاع رسانی برگزاری مسابقه کتابخانی کتاب اندیشه مطهر به صورت سراسری، برگزاری کارگاه آموزشی کار با نرم افزار های جامع التقاسیر، برگزاری کارگاه  مهارت افزایی تند خوانی و ... از مهمترین برنامه های ما در ان هفته بود.

وی در ادامه درخصوص برنامه های هفته پژوهش در دانشگاه اظهار کرد: امسال نیز همچون سال های گذشته برنامه های متعددی در حوزه های مختلف همچون انتخاب پژوهشگر برتر در بخش اساتید، دانشجویان و کارکنان، انتخاب کارشناس برتر کتابخانه، کتاب سال، نشست ها، کارگاه ها، کرسی های علمی و ... بمناسبت هفته پژوهش برگزار شد.

سرپرست معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم عنوان کرد: برگزاری آزمون مسابقه اندیشه مطهر نیز از سوی مدیریت کتابخانه ها و انتشارات دانشگاه،  کرسی علمی ترویجیدر دانشکده علوم قرآنی آمل ساعت، کارگاه نرم افزار سیره معصومین علیهم السلام، کارگاه نرم افزار جامع التفاسیر جامع علوم قرآن، کارگاه هوش مصنوعی در پژوهش، معرفی امکانات وب سایت مرکز نور، کرسی علمی ترویجی دانشکده علوم قرآنی مشهد، کارگاه آشنایی با پایگاه صمیم نور،  نشست مدیریت منابع علمی و لزوم آن برای پژوهش، هم اندیشی کارشناسان پژوهش، گام بندی برنامه های دوساله حوزه پژوهش و کارگاه سامانه علم سنجی ویژه اعضای هیأت علمی، کارگاه آشنایی با مجلات، از مهمترین عناوین برنامه های اجرا شده در این هفته می باشند.

در ادامه جلسه از برخی سامانه ها همچون کتابخانه دیجیتال و سامانه فروش انتشارات دانشگاه رو نمایی شد.همچنین انجمن پژوهشی اساتید راه اندازی و و از اساسنامه انجمن رونمایی شد.

در پایان، نفرات و آثار برتر در حوزه پژوهشی دانشگاه معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.

Share/Save/Bookmark