امتیاز مثبت
۰
 
در دانشکده علوم قرآنی اصفهان؛
«نقد دیدگاه‌های ابن وراق در کتاب اسلام و مسلمانی» دفاع شد
پایان نامه «نقد دیدگاه‌های ابن وراق در کتاب اسلام و مسلمانی» در دانشکده علوم قرآنی اصفهان دفاع شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۹
کد مطلب: 10061
 
«نقد دیدگاه‌های ابن وراق در کتاب اسلام و مسلمانی» دفاع شد
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از اصفهان، جلسه دفاع از پایان نامه «نقد دیدگاه‌های ابن وراق در کتاب اسلام و مسلمانی» با نگارش خانم فاطمه مهرابی کوشکی دانشجوی رشته علوم قرآنی در مقطع کارشناسی ارشد، با راهنمایی دکتر مهدی حبیب اللهی و داوری دکتر رضا سعادت نیا در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد .این پایان نامه در نهایت با درجه خوب پذیرفته شد.
چکیده این پایان نامه به شرح ذیل است:
دین مبین اسلام و آموزه‌های جاویدان قرآن در طول تاریخ همواره در معرض حملات و شبهه پراکنی مخالفان و ملحدانی بوده است که تحقق آرمان‌های بلند این دین را تهدیدی برای منافع و خواسته‌های نفسانی خود دانسته‌اند و از این‌ رو تمام تلاش خود را در زدودن دین و مظاهر آن از سطح جامعه به‌ کار برده‌اند. در دوران معاصر با توجه به بن‌بست رسیدن مکاتب مادی‌گرای غرب و گسترش گرایش به دین به‌ ویژه به دین اسلام، تلاش معاندان و مادی‌گراها برای تضعیف دین و ایجاد سستی در باور دین‌داران دوچندان شده است.
از جمله کسانی که با وجود داشتن سابقه مسلمانی به‌ صورت علنی وارد کارزار با اسلام و قرآن شده و از بیان احساسات دین‌ستیزانه خود هیچ ابایی ندارد، نویسنده هندی تبار ساکن انگلستان، ابن‌وراق است.
ابن وراق نام مستعار نویسنده ای مشهور در زمینه نقد اسلام است. او مؤسس بنیاد سکولاریزاسیون جامعه اسلامی و عضو ارشد مرکزی برای تحقیق در مورد اسلام است. ابن وراق با تاریخ نگاری وقایع اولیه اسلام به شهرت جهانی رسید و کتاب‌هایی در این زمینه به چاپ رسانده که ایده های رایج در این دوره را به چالش کشانده است.
از جمله کتاب های او در نقد اسلام و قرآن کتابی است با عنوان «چرا مسلمان نیستم». ابن وراق در این کتاب ضمن اشاره به واقعه سلمان رشدی و ابراز همدردی با او به موضوعات مختلف اسلامی مانند تصوف و عرفان اسلامی، زن در اسلام و قرآن، استبداد در اسلام و مخالفت اسلام با دمکراسی و حقوق بشر و ... پرداخته است.
این کتاب نخستین بار در ایالات متحده به زبان انگلیسی منتشر شد که دکتر مسعود انصاری از ایرانیان معاند دین، این کتاب را به زبان فارسی تحت عنوان «اسلام و مسلمانی» برگردانی کرده است.
قابل‌ذکر است که استدلال‌های ابن وراق در این کتاب با استدلال های دیگر مستشرقان متفاوت است. از جمله ایرادات ابن وراق این است که وی عامل اصلی بازدارنده در اسلام برای حرکت به‌ سوی حقوق بشر وجود کلمه الله و پیروی از سنت و قرآن می‌داند. ابن وراق معتقد است که الله دارای ناتوانی های اخلاقی است و قدرت ندارد بندگان سرکش و کافر خود را کنترل کند. همچنین او با توجه به آیاتی که دربردارنده کلمه شراب هستند بر این عقیده است که پیامبر شراب را به‌ عنوان یکی از نشانه‌های خدا ستایش کرده است اما چون نزدیکان او بر اثر مشروبات الکلی مست می شدند او مجبور شد آن را حرام اعلام کند. از ایرادات دیگر ابن‌وراق،‌ تأثیرپذیری قرآن از فرهنگ زمانه است. او برای اثبات این مدعا به آیات قرآن و احکام زیادی از اسلام از جمله روش مجازات مجرمان اشاره‌ کرده و آن را نمونه‌ای از جهان‌شمول نبودن قرآن و اسلام و عقب‌افتاده بودن این دین معرفی کرده است.
وی که علت نوشتن این کتاب را مخالفت با حکم ارتداد و اعدام سلمان رشدی اعلام می‌کند در بحث مفصلی به ناعادلانه بودن حکم ارتداد در اسلام و مخالفت این حکم با اصول دموکراسی و آزادی بیان اشاره می‌کند.
این پژوهش درصدد است ضمن بازگو کردن مهم‌ترین شبهات مطرح‌شده در این کتاب و مشخص کردن زوایای جدیدی از این انتقادات، براساس آیات و روایات و گزارش‌های مستند تاریخی و اصول عقلایی مورد پذیرش انسان‌های آزاده به این شبهات پاسخ دهد. از آنجا که ابن‌وراق خود سابقه مسلمانی دارد و با فرهنگ و تمدن اسلامی به‌ خوبی آشنا بوده است،‌ بسیاری از شبهات وی با علم به شبهات مطرح‌شده و پاسخ دانشمندان اسلامی به آن‌ها مطرح‌شده و از این‌ رو می‌تواند دارای جنبه‌های نو و بدیع باشد.
Share/Save/Bookmark