امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه
جلسه دفاعیه پایان نامه دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه با عنوان «بررسی شخصیت علمی امام صادق(ع) در حوزه فرهنگی با رویکرد قرآن»« برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۳
کد مطلب: 9738
 
 
به گزارش پایگاه قـرآنی دانشگاهی ایحا ازكرمانشاه، جلسه دفاعیه دانشجو زهرا جلیلیان رشته تحصیلی علوم قرآن مجید مقطع کارشناسی ارشد با عنوان «بررسی شخصیت علمی امام صادق(ع) در حوزه فرهنگی با رویکرد قرآنی» با راهنمایی دکتر سید محمد اسماعیلی و داوری دکتر صمد اسمی قیه باشی با نمره ۱۹ و درجه عالی در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار شد.
در بخشی از این پایان نامه می خوانیم:
امام باقر(ع) شکافنده علوم و فرزند بزرگوارشان حضرت صادق(ع) به جهت موقعیت و شرایط خاصی که برایشان فراهم شد توانستند شاگردان زیادی تربیت کنند و بیش از سایر ائمه علوم خود را گسترش دهند و به همین جهت امام صادق(ع) را رئیس مذهب جعفری می‌نامند.
مناسب ترین شرایط فرهنگی، مختص به عصر صادقین(ع) است و ایشان توانستند با بهره گیری از شخصیت علمی خود و تکیه بر مفاهیم قرآنی، با تمام چالش ها و کج فهمی های فرهنگی عصر خود، مبارزه کنند و با انجام فعالیت های بی شمار فرهنگی، نظام فرهنگی جامعه شیعه را با معارف اصیل قرآنی همسو کنند. به همین دلیل پرداختن به شخصیت علمی ایشان، به ویژه در حوزه فرهنگ، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که در عصر حاضر جامعه به شدت دچار انحطاط فرهنگی است و به مراتب جوامع اسلامی بیشتر با این موضوع دست و پنجه نرم می کنند.
با توجه به این موضوع، اهمیت و ضرورت این پژوهش مشخص شده و بر این است تا چالش هایی که امام صادق(ع) در زمان خود با آن مواجه بودند را مطرح کرده و سپس راهکارهایی همسو با رویکرد قرآنی، که ایشان برای برون رفت از این مشکلات به کار می بردند را تبیین کند تا به الگویی مناسب از فرهنگ سازی دینی رسید و به این سؤال پاسخ داد که مؤلفه های قرآنی ـ فرهنگی امام صادق(ع) چه بوده است؟ و این مهم حاصل می شود که تمام فعالیت های فرهنگی امام صادق(ع) مبتنی بر دستورات قرآنی است، همچنانکه شاخصه های فعالیت های فرهنگی ـ قرآنی امام صادق(ع) در ابعاد و زمینه های گوناگونی چون؛ اخلاق، نظم اجتماع، هویت دینی، تعامل با طبیعت و حیوانات و بهداشت جسم و روان، منعکس شده است که تمام این موارد در این پژوهش مورد تبیین قرار گرفت و این چنین حاصل شد که در تمام این ابعاد، همه روایات نقل شده از امام صادق(ع) ، رویکردی قرآنی داشته و ایشان در ضمن این روایات به شرح آن ها پرداخته اند. روش تحقیق مورد استفاده در این پژوهش توصیفی ـ تحلیلی است.
مهمترین سرفصل های این پایان نامه عبارتند از:
۱. مفاهیم شامل فرهنگ و قرآن
۲. شخصیت علمی امام صادق(ع)
۳. بررسی چالش های فرهنگی عصر امام صادق(ع) در حوزه اجتماع و خانواده
۴. شاخصه های فعالیتهای فرهنگی ـ قرآنی امام صادق(ع) در بعدهای مختلف از جمله هویت دینی، بهداشت جسم، بهداشت روان و ....
Share/Save/Bookmark