امتیاز مثبت
۲
 
تأثیر صوت قرآن بر رشد گیاه گندم در دانشگاه بوعلی همدان ارزیابی شد
توسط دو دانشجوی رشته زیست‌شناسی گیاهی تأثیر صوت قرآن و 6 نوع صوت دیگر بر جوانه‌زنی و رشد گیاهچه گندم اندازه‌گیری شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۸
کد مطلب: 2636
 
تأثیر صوت قرآن بر رشد گیاه گندم در دانشگاه بوعلی همدان ارزیابی شد
 

توسط دو دانشجوی رشته زیست‌شناسی گیاهی تأثیر صوت قرآن و 6 نوع صوت دیگر بر جوانه‌زنی و رشد گیاهچه گندم اندازه‌گیری شد.
مریم شریفی، دانشجوی کارشناسی رشته زیست شناسی گیاهی در این خصوص اظهار کرد: هدف از انجام این آزمایش مقایسه تأثیر صوت قرآن و ۶ نوع سبک موسیقی بر روند رشد و جوانه زنی گیاه گندم است.
وی افزود: این بررسی شامل شش آزمایش است که در بازه زمانی دو ماهه به انجام رسیده و زمان در نظر گرفته شده برای هر آزمایش ده روز است و هر آزمایش شامل سه گروه است که یکی از گروه‌ها به عنوان شاهد در نظر گرفته می‌شود یک گروه تحت تأثیر صوت قرآن بوده و گروه سوم هم در معرض یکی از انواع موسیقی‌های کلاسیک، سنتی، ایرانی، طبیعی، پاپ ایرانی، رپ و روانگردان قرار داده شده است.
شریفی تصریح کرد: در این بررسی برای هر گروه، از آکواریوم‌های شیشه‌ای عایق شده استفاده گردیده است، به این وسیله هر گروه فقط تحت تأثیر یک صوت خاص قرار می‌گیرد و نمونه شاهد هم در شرایط عایق نسبت به صدا رشد می‌کند.
وی با بیان اینکه معیار مقایسه گیاهان در گروه‌های مختلف میزان رشد قاچه در نظر گرفته شده، اضافه کرد: هر گروه شامل بذرهای استریل شده گندم است که در طول روز سه بار و هر بار به مدت ۹۰ دقیقه در معرض صوت‌های مورد نظر قرار می‌گیرند.
این دانشجوی زیست‌شناسی تصریح کرد: بذرهایی که تحت تأثیر صوت قرآن قرار داشتند دارای بیشترین میزان رشد طولی بوده‌اند و در بین ۶ گروه موسیقی نیز موسیقی‌های سنتی، بی کلام و کلاسیک دارای بیشترین اثر مثبت و موسیقی روانگردان و رپ دارای بیشترین اثر مخرب بر جوانه‌زنی و رشد بذر‌های گندم بوده‌اند.
مریم خزایی، دانشجوی کارشناسی زیست‌شناسی گیاهی دانشگاه بوعلی سینا نیز گفت: بر اساس این آزمایش می‌توان گفت صوت قرآن و موسیقی‌های ملایم دارای بیشترین اثر مثبت بر جوانه زنی و رشد گیاهچه گندم است و گیاهانی که تحت تأثیر این اصوات قرار می‌گیرند نسبت به گیاهانی که در شرایط عادی و عایق به صدا قرار دارند بهتر رشد می‌کنند و در مقابل موسیقی‌های رپ و روانگردان دارای اثرات مخرب بر رشد گیاه هستند.
وی اظهار کرد: در این تحقیق صوت قرآن و سوره‌های ق، حجرات، انشراح، اخلاص، با تلاوت مجلسی استاد مصطفی اسماعیل برای گیاهان پخش شد.
خزایی افزود: موسیقی و ارتعاشات حاصل از آن بر گیاهان همانند موجودات زنده دیگر تأثیر‌گذار بوده و بر حسب نوع موسیقی می‌تواند بر روند جوانه زنی و رشد آن اثرات مثبت یا منفی داشته باشد این تحقیق زمینه تحقیقات دیگری را فراهم می‌سازد که به بررسی تأثیر موسیقی بر موجودات زنده پرداخته شود.
دانشجوی کارشناسی زیست‌شناسی گیاهی دانشگاه بوعلی سینا اضافه کرد: صوت عبارتند از یک موج مکانیکی طولی که در هوا، آب و دیگر محیط‌های مادی منتشر می‌شود و در واقع امواج صوتی، امواج تراکمی در یک محیط مادی هستند.
وی ادامه داد: قرآن رحمتی است از جانب خداوند که از سر لطف به انسان عطا کرده و تنها کتاب آسمانی که دستخوش تحریف نشده و ویژگی‌های عصمت، صحت، صلابت، اتقان، اعتبار تاریخی و حقانیت را می‌توان در آن یافت و این کتاب دارای رساترین بیان و دارای موسیقی و وزن لفظی منحصر به فردی است.
خزایی اضافه کرد: از نتایج این آزمایش می‌توان دریافت که موسیقی و امواج صوتی را نیز می‌توان به عنوان عوامل تأثیرگذار بر رشد گیاهان در نظر گرفت و رشد گیاه بر حسب نوع موسیقی به کار رفته در مقایسه با گیاه در شرایط عادی افزایش یا کاهش پیدا می‌کند.
دانشجوی کارشناسی زیست‌شناسی گیاهی دانشگاه بوعلی سینا در پایان بیان کرد: در همه آزمایشات انجام گرفته مشاهده می‌شود که صوت قرآن دارای بیشترین تأثیر مثبت بر میزان جوانه‌زنی و همچنین بیشترین میزان رشد طولی بوده است.

Share/Save/Bookmark