امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه مقایسه جاهلیت اولی و جاهلیت مدرن از نظر قرآن و روایات در دانشکده علوم قرآنی زاهدان
جلسه دفاع از پایان نامه با موضوع «مقایسه جاهلیت اولی و جاهلیت مدرن از نظر قرآن و روایات» در دانشکده علوم قرآنی زاهدان برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۸
کد مطلب: 9765
 
دفاع از پایان نامه مقایسه جاهلیت اولی و جاهلیت مدرن از نظر قرآن و روایات در دانشکده علوم قرآنی زاهدان
 
به گزارش ایحا، مراسم دفاع از پایان نامه با موضوع «مقایسه جاهلیت اولی و جاهلیت مدرن از نظر قرآن و روایات در دانشکده علوم قرآنی زاهدان» در مقطع کارشناسی با نگارش خانم نرجس رخشانی، راهنمایی آقای عباس قربان زاده و داوری آقای غلامحسن راشکی در محل سالن اجتماعات دانشکده علوم قرآنی زاهدان برگزار شد.
چکیده این پایان نامه به این شرح است:
قرآن به مناسبت‌های مختلف، فرهنگ مردمِ عصر جاهلیّت را مورد نکوهش قرار داده است. پندارهای باطل، وضع احکام جاهلانه، تعصّب و تبرّج از مؤلّفه‌های سازندة این فرهنگ به شمار می‌روند. واکاوی آداب و رسوم و قانون‌هایی که بر زندگی بشر امروزی حاکم است، مؤلّفه‌های جاهلیّت را در جوامع مُدرن عصر حاضر آشکار می‌سازد که اسلام‌هراسی، اومانیسم، اروپامداری، رباخواری، قاچاق انسان، مصرف داروهای روانگردان و رواج پوشش‌های نامناسب را می‌توان از جمله مصادیق آن دانست. عنایت به تعالیم اخلاقی اسلام، وجود راهکارهایی برای زدودن مؤلّفه‌های جاهلیّت در منابع اخلاقی اسلام را اثبات می‌نماید.
بر این اساس، پژوهش حاضر نیز با روش کتابخانه ای ـ تحلیلی به شناسایی مؤلّفه‌های جاهلیّت در جوامع مُدرن پرداخته است و با تأمّل در قرآن به ذکر برخی از شیوه‌های مقابله با مؤلّفه‌های فرهنگ جاهلیّت همچون پیشه کردن تقوا، خودسازی و تمرین فروتنی، پیروی از حجّت‌های عقلی و نقلی، میانه‌روی و ... پرداخته است.
Share/Save/Bookmark