امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در زابل
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «گونه‌های ازدواج در عصر جاهلیت و نحوه برخورد اسلام با آنها» د ر دانشکده علوم قرآنی زابل برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۹
کد مطلب: 8766
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی – دانشگاهی ایحاء از زابل، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «گونه‌های ازدواج در عصر جاهلیت و نحوه برخورد اسلام با آنها» با نگارش اسلم تارتار دانشجوی رشته تربیت معلم قرآن مجید در مقطع کارشناسی، با راهنمایی دکتر مریم طاهری‌زاده و داوری استاد محسن ذوالفقاری در دانشکده علوم قرآنی زابل برگزار گردید.

این پایان نامه با نمره 18 در دانشکده زابل پذیرفته شد.

در چکیده این پایان نامه آمده است:
ازدواج و تشکیل خانواده از طبیعی‌ترین و ریشه‌دارترین نیازهای انسان است و همزمان با آفرینش نخستین انسان در کره زمین، بین آدم و حوا به وقوع پیوسته است. در تمام ادیان و مذاهب، ازدواج امری پذیرفته شده است و هر یک نوعی از ازدواج را دارا هستند. همان گونه که پیامبر در این زمینه فرموده‌اند: «برای هر قومی نکاحی است». این پژوهش با هدف تأثیر ظهور اسلام بر کاهش قوانین نامناسب دوران جاهلیت در زمینه ازدواج صورت گرفت. این پژوهش به روش تحلیلی-توصیفی نگاشته شده است. موقعیت منحط زن در جامعه جاهلی و حاکمیت فرهنگ مرد‌سالاری در آن جامعه، باعث به وجود آمدن انواع رفتارهای ناپسند در نظام ازدواج گردید. شریعت اسلام با تأکید بر اصالت و انسانیت زن، بسیاری از قوانین ازدواج جاهلی را اصلاح و تعدیل کرد، به این صورت که بعضی از انواع ازدواج رایج در جاهلیت را از اساس باطل نمود و بعضی دیگر را با اصلاحاتی تشریع کرد. در این پژوهش با طرح تبیین گونه‌های ازدواج، تأثیر آموزه‌های اسلام در تحول نظام ازدواج جاهلی بررسی شده و تحول گسترده در نظام ازدواج جاهلی، در پرتو ظهور اسلام به اثبات می‌رسد. ازدواج در اسلام به دو دسته دائم و موقت تقسیم می‌شود؛ ولی در جاهلیت گونه‌های متنوعی از جمله بعوله، شغار و بدل بوده است. اسلام با آیات مختلفی از جمله 32 اسراء، 22 نساء، 2 نور، 4 نساء، 234 بقره به نکوهش آداب و رسوم جاهلی در زمینه ازدواج اشاره نموده و راه حل مشکل را بیان نموده است. حال آنکه با ظهور اسلام، بسیاری از صورت‌های ازدواج ملغی گردید و اسلام به طور کامل شکل و نحوه ازدواج‌های مناسب را مشخص کرد تا بدین صورت امنیت و آرامش برای زن و مرد در سایه ازدواج تأمین گردد. کلیدواژها: قرآن، اسلام، ازدواج، جاهلیت، گونه‌شناسی.
Share/Save/Bookmark