امتیاز مثبت
۰
 
پايان نامه كارشناسي ارشد در دانشكده علوم قرآني آمل دفاع شد
جلسه دفاع از پايان نامه قرآني با عنوان «راهکارهای اخلاقی نیل به امنیت روانی در زندگی انسان با محوریت آموزه‌های قرآنی» در دانشكده علوم قرآني آمل برگزار شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۲
کد مطلب: 9684
 
 
به گزارش ایحا، جلسه دفاعی از پایان نامه سیده فاطمه قدیری نژاد، دانشجوی رشته تفسیر قرآن مقطع ارشد با عنوان «راهکارهای اخلاقی نیل به امنیت روانی در زندگی انسان با محوریت آموزه‌های قرآنی» با راهنمایی دکتر سید معصوم حسینی و داوری دکتر جواد فرامرزی در دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار شد.
این پایان نامه با نمره ۱۸ و درجه بسیار خوب در دانشکده علوم قرآنی آمل پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
تأملی کوتاه بر شرایط کنونی جامعه جهانی، مبین این واقعیت است که امروزه عوامل پیچیده و متعددی آرامش و سلامت روانی انسان را تهدید کرده و زمینه ساز بروز بحران های روانی جدی شده است. بحران‌هایی که انسان مدرن و صنعت‌زده این قرن را آماج تشویش، نگرانی و اضطراب قرار داده است. در چنین فضایی احساس نیاز فردی و اجتماعی به آرامش و سلامت روانی فزونی یافته و افراد می‌کوشند تا به هر قیمتی به بهشت موعود و آرامش خیال دست یابند که بعضی از طرق منتخب بشر، ممکن است منشأ آرامشی کاذب و مقطعی برای آنها می‌باشد. این تحقیق با روش به دنبال آن است که دریابد، قرآن کریم به عنوان جامع‌ترین راهنما و برنامه سعادت بشر چه راهکارهایی را برای ارتقا و تضمین امنیت و سلامت روحی انسان ارائه داده است؟ و به این نتیجه نائل آمده است که قرآن کریم در آیات متعددی یاد خدا را به عنوان راه تضمینی نیل به آرامش پیش روی بشر قرار داده است، چرا که در بینش قرآن کریم ایمان به خالقی یکتا، توکل بر مبدا و منشأ هستی، ایمان به زندگی ابدی، نماز به عنوان ذکرالله اکبر، باور به مقدر بودن روزی، از جمله راه‌های افزایش سلامت و امنیت نفس انسان است. هم‌چنین امید به لقاي الهی در روز رستاخیز، زمینه پیدایش عمل صالح و بهبود عملکرد انسان است.
مهمترین سرفصل های این پایان نامه عبارتند از:
۱ ـ یاد خدا چگونه آرامش و امنیت روانی را برای زندگی انسان به ارمغان می آورد؟
۲ ـ یادآوری مرگ و ایمان به معاد چه تأثیری در نیل به امنیت روانی انسان دارد؟
۳ ـ باور به مقدر بودن روزی چگونه موجب افزایش احساس امنیت روانی انسان می شود؟
Share/Save/Bookmark