امتیاز مثبت
۰
 
در دانشگاه بوعلی سینا برگزار شد:
همایش شیوه‌های نوین آموزش قرآن کریم درهمدان برگزار شد
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در این همایش گفت: در مدارس ما ابتدا عشق به قرآن را باید آموزش دهند، سپس آموزش خود قرآن را.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۴
کد مطلب: 8784
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء، علی‌اصغر شعاعی، استاد و قاری بین‌المللی قرآن کریم،در همایش شیوه‌های نوین آموزش قرآن کریم در دانشگاه بوعلی سینا، ابراز کرد: فراگیر نشدن فرهنگ قرآن موجب شده است برخی افراد با شنیدن آیات قرآن به یاد مجالس ترحیم بیفتند.

شعاعی اظهار کرد: سوره الرحمن جزء سوره‌هایی که در مجالس ختم باید خوانده شود نیست و تنها در ایران است که این سوره در مجالس ترحیم تلاوت می‌شود. الرحمن عروس قرآن است و در اصل باید در مجالس عروسی و شادی تلاوت شود.

وی یادآور شد: خواندن سوره‌هایی همچون صافات، یس، آیت‌الکرسی و صف در مجالس ختم توصیه شده است. اینکه در اصطلاحات خود می‎گوییم بوی الرحمن کسی بلند شد کاملاً اشتباه است، از این رو برای اموات قرآن می‌خوانند که آنها در حال زنده شدن هستند.

وی با اشاره به سفر خود به کشور سودان افزود: در این کشور مساجد در طول شبانه‌روز باز هستند و آموزش قرآن در مساجد به صورت مداوم وجود دارد. در این کشور گرفتن دیپلم مشروط به حفظ کامل قرآن است. این استاد برجسته قرآن با اشاره به اینکه در سودان روزانه هر شخص دو یا سه خط از آیات قرآن را حفظ می‌کند، گفت: دانش‌آموزان مدارس قرآن را در مساجد آموزش می‌بینند، به این صورت که هر گروه به مدت ۳۰ دقیقه در مسجد حضور پیدا کرده، با تکرار نوشتن آیات آنها را حفظ می‌کنند.

وی اضافه کرد: در روستاهای این کشور و مناطقی که مردم بضاعت تهیه کاغذ را ندارند، آیات را بر شن‌های کوچه یا حیاط خود می‌نویسند تا آنها را حفظ کنند.

شعاعی با تأکید بر اینکه فرهنگ حفظ و آموزش قرآن در این کشور نهادینه شده است، ابراز کرد: بعد از هر نماز، نمازگزاران حدود پنج صفحه از قرآن را بنا بر برنامه‌ای مشخص تلاوت می‌کنند، مصحف قرآن در مساجد هر دو سال یک بار تعویض می‌شود؛ چراکه به دلیل استفاده و تلاوت زیاد قرآن فرسوده و پاره می‌شود. در مدارس ما ابتدا باید عشق به قرآن را آموزش دهند تا آموزش خود قرآن را، همان طور که برای ایجاد جذابیت شبکه قرآن نباید آموزش‌محور عمل کرد بلکه باید تنها قرآن را تبلیغ کرد، همان طور که شبکه ورزش آموزش نمی‌دهد بلکه بیشتر در قالب تبلیغ برنامه‌های خود را پخش می‌کند.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ‌سازی در زمینه قرآن در کشور ما آن طور که باید صورت نمی‌گیرد، ادامه داد: تخصیص بیست میلیارد بودجه برای فعالیت‌‎های قرآنی کشور مبلغ بسیار کمی است. این استاد بین‌المللی قرآن کریم در پایان، قرائت صحیح برخی از واژگان عربی را برای دانشجویان توضیح داد.
Share/Save/Bookmark