امتیاز مثبت
۰
 
کتاب «اقتصاد مقاومتی در جامعه اسلامی» اثر دانشجوی دانشکده علوم قرآنی سبزوار منتشر شد
کتاب «اقتصاد مقاومتی در جامعه اسلامی» با نگارش سمیرا خالقی بفراجرد دانشجوی مقطع کارشناسی دانشکده علوم قرآنی سبزوار به چاپ رسید.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۰
کد مطلب: 7488
 
کتاب «اقتصاد مقاومتی در جامعه اسلامی» اثر دانشجوی دانشکده علوم قرآنی سبزوار منتشر شد
 
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از سبزوار، این کتاب شامل 120 صفحه در قطع وزیری، توسط مؤسسه فرهنگی، هنری و انتشاراتی ضریح آفتاب چاپ و در اختیار علاقه مندان و دانشجویان و دانش پژوهان قرار گرفته است.

این اثر با عنایت به تأکیدات مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی و انتظارات رهبری و با حمایت دانشکده علوم قرآنی سبزوار چاپ و منتشر گردیده است.

در مقدمه این کتاب آمده است: 
با درود و سلام بر محمد(ص) و آل پاک و طاهرینش که برگزیدگان به حق خداوند در روی زمین هستند. اصطلاح اقتصاد مقاومتی در سال های اخیر توسط مقام رهبری مطرح و سپس به مفهوم رایج مباحث اقتصاد سیاسی تبدیل شد. صاحب نظرانی با رویکردهای گوناگون در این حوزه اظهار نظر کرده اند. برخی نیز نقش مولفه های حوزه های فرهنگ و سیاست را در شکل گیری اقتصاد مقاومتی مورد بررسی قرار داده اند. فضای اقتصادی ایران امروز، رویدادهای ویژه و منحصر به فرد اقتصادی را شاهد است که وقوع بعضی از آن ها تاکنون در دنیا سابقه نداشته است. از این رو، زمانی که شرایط ویژه و بدون الگویی به وجود می آید، ضرورت نوآوری و ایده پردازی از سوی صاحب نظران برای برطرف کردن چالش های اقتصادی ضرورت پیدا می کند. با مروری بر نامگذاری سال های گذشته و امسال، یک فصل مشترک و نوعی ارتباط منطقی میان این نام ها به چشم می خورد و در این میان نام هر سال در قیاس با سال های گذشته ، جایگاه و مرتبه خاصی دارد؛ (همت مضاعف، کار مضاعف)، (اصلاح الگوی مصرف و جهاد اقتصادی) ، (تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه) و (اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی) عنوان های منتخب رهبر معظم انقلاب برای سال های گذشته بودند. سال (اقتصاد مقاومتی-تولید و اشتغال) هم بر پیشانی امسال نقش شد. و برای تحقق این شعار تنها راه، اقتصاد مقاومتی است.

در بخش دیگری از مقدمه کتاب آمده است:
امروزه جمهوری اسلامی در حوزه های اقتصادی خود با مسائلی یا مفاهیمی مواجه است که تا کنون چه در عرصه ی علم و در کتاب های درسی و چه در عرصه ی عمل و تجارب بشری مشابهی نداشته است. هر کشوری که علم استکبار ستیزی را بر پا کند نیازمند الگو سازی در عرصه های جدید اقتصادی است که یکی از این الگوها«اقتصاد مقاومتی» است. اگر تمام دانش انباشته و کتاب های مرسوم اقتصادی دنیا را مطالعه کنید نظریه ای یا تجربه ای درباره ی اقتصاد مقاومتی نخواهید یافت، زیرا هیچ پیشینه ای نظری یا عملی از تحریم بانک مرکزی در تمام متون اقتصادی نخواهید دید، حتی اگر مطالعاتی هم در این باره صورت گرفته، در طبقه بندی های محرمانه امنیتی قرار گرفته و امکان دسترسی به آن برای کارشناسان معمولی وجود ندارد. در نتیجه اقتصاد دادنان انقلاب اسلامی باید خود آستین بالا زده و این الگوی اسلامی و مقاومتی را عملیاتی کنند. کتاب "اقتصاد مقاومتی در جامعه اسلامی" در ۵ فصل نگارش شده است. در فصل اول، تعاریف اقتصاد مقاومتی، بایدها و نبایدها در اقتصاد اسلامی و در فصل دوم به تاریخچه اقتصاد، مدیریت اقتصادی در گرو روحیه جهادی، راهکارهایی برای تقویت زیرساخت های اقتصادی پرداخته شده است. در فصل سوم به طرح تحول اقتصادی، اندازه دولت در اقتصاد ایران و فعالیتهای اقتصادی و منشا تورم در ایران و اقتصاد ازدواج در ایران اشاره شده است. در فصل چهارم اضلاع اقتصاد مقاومتی، راه های مبارزه با تورم و... پرداخته شده است. و در فصل پنجم به ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی، و اضلاع آن(اقتصاد، فرهنگ،عزم ملی و مدیریت جهادی) و ... بیان شده است. و در پایان ضمن نتیجه گیری پیشنهاداتی در زمینه اقتصاد مقاومتی به رشته نگارش در آمده است.
Share/Save/Bookmark