امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشكده علوم قرآني
جلسه دفاع از پایان نامه «مبانی قرآنی نحوه مواجهه امام حسن(ع) و امام حسین(ع) با استکبار» در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی مشهد برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۱
کد مطلب: 8856
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی_دانشگاهی ایحاء از مشهد، جلسه دفاع از پایان نامه «مبانی قرآنی نحوه مواجهه امام حسن(ع) و امام حسین(ع) با استکبار» با نگارش طاهره نصیری دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی مشهد برگزار شد.
این پایان نامه با راهنمایی دکتر محمدجواد توکلی خانیکی و داوری دکتر محسن دیمه‌کار گراب با نمره 17/5 و درجه خوب در دانشکده علوم قرآنی مشهد پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
«استکبار، از مذموم‌ترین رذایل اخلاقی بوده، که گاه در فرد و گاه در جامعه ظهور می‌نماید؛ مهم‌ترین مسئله در این زمینه، چگونگی مواجهه با این صفت شیطانی و مبانی و شاخصه‌هایی که در این راه به کار گرفته می‌شود، می‌باشد؛ در واقع بایست متناسب با اوضاع و شرایط زمان و با استفاده از مبانی قرآنی، به مواجهه با این صفت شیطانی پرداخت.
انبیا و اولیای الهی در تمام شئون زندگی خود، با بکارگیری مبانی قرآنی، از طرف خداوند مأمور مبارزه با ظلم و استکبار بوده‌اند؛ ولی مبانی و شاخصه‌های قرآنی حسنین(عليهماالسَّلام) از برجستگی خاصی برخوردار می‌باشد؛ چرا که دو بزرگوار با شرایط و اوضاعی متفاوت از یکدیگر، در پی رسیدن به هدفی واحد بودند.
لذا نگارنده با روش توصیفی_تحلیلی، در پی بررسی مبانی و شاخصه‌های قرآنی نحوه مواجهه حسنین(عليهما السَّلام) با استکبار می‌باشد و از آنجا که ظلم و استکبار جهان را فراگرفته و انسان‌ها نیز از این مسئله مهم غافل مانده‌اند، ضروری به نظر می‌رسد که در این باره پژوهشی صورت بگیرد و هدف از نگارش پژوهش پیش رو، الگو قرار دادن این مبانی برای همگان، جهت مواجهه و نابودی استکبار است.
مبانی قرآنی حسنین(عليهماالسَّلام) جهت مواجهه با استکبار، که مکمل یکدیگر و در راستای یک هدف می‌باشند، به مبانی اقتصادی، سیاسی و اخلاقی تقسیم می‌شود، که دو امام همواره در تمام شئون امامت خود، با بکارگیری این مبانی، به مواجهه با این رذیله اخلاقی پرداخته، موفق شدند با روش‌های گوناگون، از جمله امر به معروف و نهی از منکر، راه حق را به مردم نشان داده، باطل را رسوا سازند، که ثمره آن، پشیمانی مردم از بی‌وفایی خود نسبت به حسنین(عليهماالسَّلام) و بیداری روحیه انقلابی و شهادت‌طلبی و همچنین دستاوردهای عظیمی چون: توبه حرّبن یزید ریاحی، قیام توابین و قیام مردم مدینه و در تاریخ معاصر نیز، انقلاب اسلامی ایران می‌باشد.
Share/Save/Bookmark