امتیاز مثبت
۲
 
دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی شیراز
جلسه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۵
کد مطلب: 9774
 
دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی شیراز
 
به گزارش ایحا، جلسه دفاعیه دانشجو فاطمه عساکره مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم قرآن مجید با عنوان «نقد و بررسی آراء گابریل ساوما در کتاب (قرآن؛ تفسیر اشتباه، ترجمه اشتباه و خوانش اشتباه. زبان آرامی قرآن) در سوره‌های فاتحه و آل‌ عمران» با راهنمایی آقای دکتر محمدعلی همتی و داوری خانم دکتر قاسم نژاد در دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با نمره 20  و درجه عالی در شیراز پذیرفته شد.
در بخشی از چکیده این پایان نامه آمده است:
گابریل ساوما در سال ۲۰۰۶م کتابِ «قرآن، تفسیر اشتباه، ترجمه اشتباه و خوانش اشتباه؛ زبان آرامی قرآن» را نوشت.
وی در این کتاب ادعا می‌کند که زبان قرآن، آرامی سریانی است و درصدد اثبات اقتباس قرآن از منابع یهودی ـ مسیحی است. وی در روش خود واژگانی از ‌سوره‌های قرآن را بررسی نموده و شواهدی از عهدین، زبان عبری و سریانی آورده، تا اثبات کند که این واژگان عربی نبوده، بلکه از زبان آرامی ـ سریانی اقتباس شده است.
تحقیق پیش رو ابتدا به بیان، بررسی و نقد مبانی ایشان و سپس ضمن ارائه دیدگاه وی درباره واژگان سوره حمد و آل عمران، به نقد و بررسی آن‌ها از جنبه زبان‌شناسی تاریخی تطبیقی در سه زبان عبری، سریانی و عربی می‌پردازد. وجود شواهدی از مشتقات واژگان انتخابی ساوما در اشعار جاهلی و شباهت‌های ساختاری و معنایی آن‌ها در سه زبان عبری، سریانی و عربی و همچنین تعدد و تنوع مشتقات این ریشه‌ها در قرآن، حاکی از آن است که این واژگان در اصل سامی بوده؛ اما سیر تطور و تکامل ساختاری معنایی خاص خود را در هر کدام از شاخه‌های سامی داشته‌اند. بررسی‌های انجام ‌شده خلاف ادعای ساوما را اثبات می‌کند.
Share/Save/Bookmark