امتیاز مثبت
۰
 
برگزاري نشست علمی «انقلاب اسلامی، امید و خودباوری» در دانشكده علوم قرآني شاهرود
نشست علمی با موضوع انقلاب اسلامی، امید و خودباوری در دانشكده علوم قرآني شاهرود برگزار شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۱
کد مطلب: 11719
 
 
به گزارش ایحا از شاهرود، نشست علمی با موضوع انقلاب اسلامی، امید و خودباوری با حضور حجت الاسلام و المسلمین صالحی زاده معاون دانشکده علوم قرآني شاهرود برگزار شد.

حجت الاسلام صالحی زاده در این نشست با معرفی آیاتی از قرآن کریم که در آنها لغت (رجاء) به معنی امید بوده و  سایر آیات که واژه (رجاء) در آن نیامده ولیکن مضمون آیه در خصوص امید می باشد، گفت: امید عامل حرکت انسان به سوی اعمال دنیوی و اخروی است و باز ایستادن از حرکت برای انسان یعنی سقوط وی.

وی اظهار کرد: در آموزه های دینی خدا باوری سرلوحه انجام هر کاری می باشد ولیکن چنانچه خود باوری در مقابل اتکای به بیگانه باشد صحیح می باشد. انسان نباید تحت سلطه بیگانگان باشد و باید به استعدادها و توانمندی خودش متکی باشد. اگر خود باوری و اعتماد به نفس منجر به تکبر و رذائل اخلاقی شود، صحیح نیست و هیچ توجیهی ندارد.

صالحی زاده افزود: در زمان انقلاب بر اساس معادلات آن روزها که شرق و غرب جهان تحت سلطه شوروی و آمریکا بود، حاکمیت دینی را پایان رسیده تلقی می کردند و چنین انقلابی را غیرممکن می دانستند و انتظار چنین تحول و انقلابی را نداشتند لذا می توان گفت این انقلاب معجزه قرن می باشد.

دکتر صالحی زاده بیان کرد: وقوع انقلاب اسلامی نتیجه امید امیدباوران آن زمان بود که این امید نشات گرفته از آیات و روایات با هدایت و رهبری مرجع عالی قدر زمان خمینی کبیر(ره) بود که امید را در جامعه زنده کرد.

وی گفت: یکی از نقشه ها و برنامه های مهم دشمن از زمان پیروزی انقلاب تا کنون ایجاد یأس و ناامیدی و القای عدم موفقیت انقلاب و کشور در زمینه های مختلف علمی و اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی است. از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون دشمن می کوشد انقلاب را شکست خورده و بی نتیجه نشان دهد تا امید انقلابیون و جوانان را تبدیل به یأس کند تا سقوط حاصل شود. در این راه از ترفندهای مختلفی از جمله ترور، جنگ، توطئه های منافقین ، تحریم و....استفاده کردند. اما همه ی این نقشه ها بخاطر انقلابیونی که تا پای جان پیش رفتند و جان خود را خرج انقلاب کردند، نقش بر آب شد.

حجت الاسلام والمسلمین صالحی زاده درخصوص اینکه چگونه انقلاب اسلامی باعثِ امید رهروان شده است، گفت: یکی از مهمترین عواملی که توطئه های دشمنان را خنثی کرده است، بیانات و راهنمایی های مقام معظم رهبری است مخصوصا بیانیه گام دوم انقلاب که خطاب به ملت بزرگ ایران است. مقام معظم رهبری در فرمایشات خود فرمودند:«تلاش چهل ساله انقلاب، تلاش مجاهدانه از جان گذشتگان در مقابل چشم ماست و واقعیت را درک می کنیم که الان ملتی مستقل، آزاد، باعزت، متدین تر داریم.»
Share/Save/Bookmark