امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری کرسی آزاداندیشی «انتخاب کاندیدای اصلح از دیدگاه قرآن کریم» در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه
کرسی آزاداندیشی با موضوع «انتخاب کاندیدای اصلح از دیدگاه قرآن کریم» در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار شد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۹
کد مطلب: 10800
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از کرمانشاه، کرسی آزاداندیشی تحت عنوان «انتخاب کاندیدای اصلح از دیدگاه قرآن کریم» به همت انجمن علمی و حضور جمعی از دانشجویان با ارائه جناب آقای دکتر اسمی از اساتید هیأت علمی و معاونت این دانشکده در محل حسینیه این مرکز برگزار شد.
این نشست با هدف آشنایی هر چه بیشتر و بهتر دانشجویان با معیار دینیِ انتخاب اصلح، تشکیل شد.
دکتر اسمی در این باره گفت: خداوند کتاب قانون و برنامه زندگی برای بشریت فرستاده است و به همراه آن مجری قانون را نیز خود منصوب کرده است؛ خداوند سبحان برای فرستادن هیچ کدام از دستورات دینی از جمله اعتقادی، عبادی و اخلاقی نفرموده است، دین کامل شد و نعمت بر شما تمام. اما برای انتخاب و انتصاب اصلح که مجری دستورات او باشد فرموده است هم دین کامل شد و هم نعمت بر شما تمام و خداوند نیز بر این کار راضی شده است. بنابراین انتخاب اصلح که مجری قانون الهی باشد برای جامعه این قدر اهمیت دارد.
وی در ادامه بیان داشت: یکی از مهمترین فلسفه انتخابات، حضور در صحنه است که با این کار دشمنان و بدخواهان نظام و انقلاب مأیوس و ناامید می شوند و خداوند در قرآن فرموده است هر کار دسته جمعی که موجب خشم کفار شود از اعمال صالحه است. «لا یطئون موطئا یغیظ الکفار ...الا کتب به عمل صالح».
پس از دکتر اسمی در ادامه جلسه، آقای سبحانی یکی از دانشجویان دانشکده درباره معیارهای نماینده خوب برای یک نامزد انتخاباتی گفت: از نظر دین معیارهای خوبی برای انتخاب اصلح وجود دارد که به برخی از آن اشاره می شود:
۱ـ امانت ها را باید به اهلش بسپاریم این ها کسانی هستند که میان مردم به عدالت رفتار می کنند، همچنین اگر چنین فردی را انتخاب کنیم وظیفه خود را به خوبی انجام داده ایم. خداوند علاوه بر اینکه بر رأی ما آگاه است بر کارهای نماینده نیز نظارت دارد.(آیه۵۸ سوره نساء)
۲ ـ غفلت در امر انتخاب و کوتاهی ممکن است موجب و عقوبت اخروی باشد(سوره طه آیات ۱۲۵ و۱۲۶)
۳ ـ ایمان و تقوای الهی از پست، مقام و سوابق تحصیلی و اجرایی که نماینده دارد، بالاتر و مهمتر است. علاوه بر ایمان و تقوا باید علم و حکمت نیز داشته باشد.(آیه ۱۴ قصص)
۴ ـ نمایندگان باید علمشان از عموم مردم بیشتر باشد.(سوره علق آیه۱)
۵ ـ مجاهد و انقلابی بودن نماینده.(آیه۹۵ سوره نساء)
۶ ـ وعده های صادقانه دادن، نماینده ای که وعده دروغین به مردم دهد خشم خدا را به همراه دارد.(آیه ۲ و ۳ سوره صف)
در ادامه نیز یکی دیگر از دانشجویان (آقای ناصری) شفاف سازی را به عنوان یکی از معیارهای انتخاب عنوان کرد و گفت: ما باید به کسانی رأی دهیم که هم با مردم شفاف باشند و هم در مجلس موضع گیری های شفافی داشته باشد. زیرا در حال حاضر مهم ترین مسأله کشور شفافیت است زیرا به قول امام خمینی(ره) مجلس در رأس امور است. نماینده ای که خود از قانون سرپیچی می کند چگونه می تواند قانون گذاری کند همچنین اگر رأی مجلس شفاف نباشد من نمیتوانم خواسته های خود را از نماینده مطالبه کنم زیرا نمی دانم به چه طرحی رأی موافق و به چه طرحی رأی مخالف داده اند به همین صورت تا مجلس شفاف نشود فضای مجلس فساد زا است و حتی افراد مومن نیز ممکن است به خطا بیفتند زیرا همه چیز در خطا و خفا اتفاق می افتد.
در پایان نیز برخی از دانشجویان سؤالاتی مطرح کردند که اگر نتوانیم فرد اصلح را تشخیص بدهیم می توانیم با کسانی که قابل اعتماد هستند مشورت کنیم، دکتر اسمی در این باره فرمودند: پاسخ روشن است. بله در این گونه امور با افراد قابل اعتماد و کارشناس می توان مشورت نمود، چون یکی از توصیه های دینی ما مشورت در امور است.(با استناد به آیه ۲۸۶ سوره ی بقره).
امیدواریم برگزاری چنین جلساتی تداوم روحیه پیگیری، انتخاب و جست و جوی موارد اصلح در تمامی زمینه ها را برای دانشجویان فراهم کند.
Share/Save/Bookmark