امتیاز مثبت
۰
 
در دانشكده علوم قرآني زابل صورت گرفت؛
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «شرح الحدیث‌های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان»
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «شرح الحدیث‌های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان» در مقطع کارشناسی، در دانشکده علوم قرآنی زابل برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۸
کد مطلب: 8893
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی_دانشگاهی ایحاء از زابل، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «شرح الحدیث‌های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان» با نگارش عبدالستار غمشادزهی دانشجوی رشته تربیت معلم قرآن مجید در مقطع کارشناسی، با راهنمایی دکتر عباس یوسفی تازه کندی و داوری استاد محسن ذوالفقاری در دانشکده علوم قرآنی زابل برگزار شد.
این پایان نامه با نمره 17/75 در دانشکده زابل پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
«از جمله وظایفی که خدای متعال بر عهده پیامبر اکرم(ص) نهاده و در آیات نورانی قرآن بدان تصریح شده، تفسیر و تبیین قرآن کریم است. بعد از رسول خدا(ص) این وظیفه مهم به ائمه اطهار عليهم السلام محول شده است و دیگر مفسران با استفاده از روش حضرات معصومین و یا روایات رسیده از ایشان به تفسیر قرآن پرداخته‌اند.
یکی از تفاسیر معاصر که به روش اهل بیت علیهم السلام به رشته تحریر در آمده، تفسیر المیزان علامه طباطبایی است. این تفسیر که به روش قرآن به قرآن نوشته شده، در بخش روایی به شرح احادیث رسیده از اهل بیت علیهم السلام نیز پرداخته است؛ از این رو توجه به شرح‌های علامه و روش فهم احادیث اهمیت بسزایی دارد.
این تحقیق با هدف استخراج شرح الحدیث‌های علامه طباطبایی از تفسیر المیزان ذیل موضوعات توحید و معاد به روش توصیفی و با استفاده از منابع کتابخانه‌ای نگاشته شده است. جهت رسیدن به اهداف این تحقیق ابتدا به منابع دیگر از جمله کتاب پیام قرآن مراجعه شد و آیات مربوط به توحید و معاد استخراج گردید، سپس سراغ تفسیر المیزان رفته و حدیث‌هایی که علامه طباطبایی ذیل آیات یا در بخش روایی شرح داده‌اند، استخراج گردید.
یافته‌های تحقیق حاکی از این است که علامه ذیل آیه و در بخش روایی برخی از روایات را که دارای ابهام بوده شرح داده و اکثر روایات وارده را از باب جری و تطبیق دانسته و شرح نداده است. نتیجه آنکه علامه پس از تفسیر آیات به روش قرآن به قرآن برای تأیید نظر خود روایات را آورده و هر جا نیاز به شرح حدیث بوده به این امر مهم اقدام کرده است.
Share/Save/Bookmark