امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه بررسی و آسیب‌شناسی ترجمه‌های منتخب قرآن کریم در دانشکده علوم قرآنی تهران
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «بررسی و آسیب‌شناسی ترجمه‌های منتخب قرآن کریم با محوریت «صفت شبه جمله» در دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۷
کد مطلب: 9667
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از تهران، جلسه دفاعیه دانشجو محمد اباذری رشته تحصیلی علوم قرآن مقطع کارشناسی ارشد تحت عنوان بررسی و آسیب‌شناسی ترجمه‌های منتخب قرآن کریم با محوریت «صفت شبه جمله» در دانشکده علوم قرآنی تهران با راهنمائی دکتر عباسعلی حسن‌پور مقدم و داوری دکتر رضا امانی برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با نمره ۱۷/۵ و درجه خوب در تهران پذیرفته شد.
چکیده پایان نامه به این شرح است:
درگذشته بسیاری از ترجمه‌ها براساس روش ترجمه تحت‌اللفظی انجام‌ گرفته، ولی بیشتر ترجمه‌های معاصر به سمت ترجمه آزاد تفسیر گونه رفته است و اینجاست که جای بعضی از واژه‌های مقدس که حتماً تأثیر معنایی و بلاغی داشته‌اند را خالی می‌بینیم.
تا به‌ حال مقالات و پایان‌نامه‌های مختلفی به بررسی ترجمه‌ها از لحاظ نحوی پرداخته‌اند، ولی در سطوح واژگانی قرآن کریم پژوهش کمتری انجام‌گرفته است. از آنجا که شبه جمله‌ها در ترکیبات می‌توانند در نقش حال یا صفت و یا هر دو و یا هیچ‌یک از آن دو و بلکه متعلق به عامل‌های درون ترکیب باشند.
در این پژوهش تلاش کردیم شبه جمله‌ای که از نظر نحوی در نقش صفت است را در چند ترجمه معروف و در دسترس عموم، مورد بررسی قرار دهیم و تبیین کند که آیا مترجم آن را صفت ترجمه کرده یا حال، یا در ترجمه نقشی دیگر به خود گرفته است و یا اصل امانت‌داری در ترجمه رعایت شده است؟
در این پژوهش ترجمه 10 نفر از مترجمین معاصر در رابطه با ترجمه بیست‌ و چهار «شبه جمله» مورد ارزیابی قرار گرفته؛ بدین‌صورت که ابتدا وجه صفتی «شبه جمله» را در سه اعراب القرآن معتبر تأیید کرده و سپس به ترجمه‌ها پرداخته‌ایم. با توجه به عملکرد مترجمین و بررسی و واکاوی آن چنین مشخص است که:
۱ ـ اغلب مترجمین در انتقال ترجمه صحیح از صفت شبه جمله دچار لغزش شده و مابقی ترجمه موفقی ارائه داده‌اند.
۲ ـ هر چه قدر ترجمه‌ها به‌روزتر می‌شوند موفقیت و ارزش ترجمه‌ای بیشتری دارند.
۳ ـ با توجه به لغزش‌های مترجمین در ترجمه قرآن لزوم بررسی و آسیب‌شناسی ترجمه‌های قرآن بیش‌ از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد.
Share/Save/Bookmark