امتیاز مثبت
۰
 
در دانشكده علوم قرآني مشهد صورت گرفت:
بررسی و تدوین مصوبات مالی اردوهای فرهنگی _ آموزشی ستاد ازدواج دانشجویی
اصلاح سبک زندگی و فرهنگ مصرفی بین خانواده‌ها، یکی از مهم‌ترین ابزارهای مقابله در این جنگ اقتصادی است.
تاریخ انتشار : شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۲
کد مطلب: 8569
 
 
به گزارش پايگاه قرآني- دانشگاهي ايحاء به نقل از روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبري در دانشگاه علوم پزشكي مشهد، در نشست اعضای ستاد ازدواج دانشجویی با کارشناسان و رابطین فرهنگی دانشگاه های استان خراسان رضوی، روند برنامه‌ریزی‌های مالی اردو های فرهنگی- آموزشی زوجین دانشجو بررسی شد.

ابتدا مدیر ستاد ازدواج دانشجویی استان، ضمن قدردانی از همکاری رابطین فرهنگی دانشگاه ها با این ستاد در سال‌های گذشته، از آنان به عنوان سفیران فرهنگ ازدواج در دانشگاه‌ها یاد کرد و فعالیت‌های آنان را در زمره‌ی نیکوترین وساطت‌ها در جهت بنا نهادن ساختار امن و مقدس خانواده دانست و گفت: موضوع ازدواج از جمله اتفاقات مهم فرهنگی و دینی است که قرآن کریم و روایات دینی، آثار معنوی بسیاری را در خصوص آن برشمرده‌اند و کسانی که در تحقق این اتفاق مهم به هر نحو سهیم باشند، از اجر و پاداش آن برخوردار خواهند شد.

دکتر طباطبایی، مشکلات اقتصادی موجود در کشور و کاهش سطح درآمد خانواده‌ها را از جمله چالش‌های اساسی در مسیر ازدواج جوانان دانست و تأکید کرد: بخش عمده این مشکلات، فرهنگی است و حاصل انتخاب یک سبک زندگی غلط و مصرف‌گراست که تجمل را بدون تغییر در سطح رفاه خانواده‌ها افزایش داده است.

وی با مقایسه‌ تعریف شاخص‌های توسعه‌یافتگی در کشورهای پیشرفته و کشور ایران گفت: در کشورهای پیشرفته، خانواده‌ها برخورداری از سطح رفاه بیشتر را ملاک توسعه و تمدن می‌دانند، درحالی‌که ملاک خانواده ایرانی افزایش تجملات و خرید لوازمی است که غالباً جنبه مصرفی هم ندارند.

دکتر طباطبایی، توجه به سخن مقام معظم رهبری مبنی بر قرار گرفتن کشور در شرایط جنگ اقتصادی را هم یادآور شد و افزود: اصلاح سبک زندگی و فرهنگ مصرفی بین خانواده‌ها، یکی از مهم‌ترین ابزارهای مقابله در این جنگ اقتصادی است و پیشگام شدن هر یک از ما به عنوان عضوی از ساختار کلان اجتماعی می‌تواند در اصلاح این فرهنگ ناصحیح، مهم و کمک‌کننده باشد.

در ادامه این نشست، دبیر ستاد ازدواج دانشجویی استان به ارائه گزارشی از روند برگزاری اردوهای فرهنگی- تفریحی در سال گذشته پرداخت و با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در خصوص اردوهای سال جاری گفت: با توجه به محدودیت زمانی و نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان، سفرها از ۱۵فروردین آغاز می‌شود و تا ۱۵اردیبهشت در قالب هشت کاروان، با ظرفیت حدود یکصد زوج در هر کاروان ادامه خواهد داشت و همچون سال‌های گذشته هر زوج به مدت سه روز در مجتمع فرهنگی- رفاهی گهرباران ساری از خدمات آموزشی- فرهنگی و تفریحی برخوردار خواهد شد.

رحمان‌پور در خصوص اعتبارات مالی این سفرها گفت: طبق سنوات گذشته هزینه‌های اسکان، تغذیه، آموزش، اساتید و برنامه‌های فرهنگی به عهده نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها (مفاد) می‌باشد و هزینه ایاب و ذهاب نیز به صورت مشترک از دانشگاه‌های مربوطه و دانشجویان آنان (۵۰درصد دانشگاه و ۵۰درصد دانشجو) اخذ خواهد شد.

وی یادآور شد: در سال جاری با تدبیری که از سوی ستاد ازدواج دانشجویی استان اتخاذ و با همکاری سازمان مفاد محقق شد، حدود پانصد زوج دانشجوی مشهدی طی ده دوره (با ظرفیت ۵۰ زوج دانشجو در هر دوره) از کارگاه‌های آموزشی و غذای متبرک حرم مطهر، که در بیست و دومین دوره طرح ملی همسفر تا بهشت پیش‌بینی شده بود، بهره‌مند شدند.

در ادامه، اعضای حاضر در جلسه ضمن اعلام موافقت با بندهای مطرح‌شده در خصوص شرایط مالی اردوها، نظرات و دیدگاه‌های خود را در خصوص نحوه برگزاری اردوهای فرهنگی_ آموزشی بیان کردند. طبق مصوبات اين جلسه،سهميه سفر شمال دانشكده علوم قرآني مشهد تعداد 8 زوج دانشجو مي‌باشد.
Share/Save/Bookmark