امتیاز مثبت
۰
 
دیلارا بریلیوا:
آموزش و پرورش گلوگاه مقابله با استکبار است
اندیشمند روس شرکت کننده در همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی مقابله با استکبار را منوط به تکیه آموزش و پرورش کشورهای اسلامی بر فرهنگ اصیل اسلامی دانست.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۸
کد مطلب: 7786
 
 
دیلارا بریلیوا از روسیه که مقاله‌ای با عنوان «مسلمانان روسیه و امپراطوری عثمانی زیر سیطره اقتصادی و فرهنگی» را در یازدهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی ارائه کرد در گفت و گویی با پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا، با اشاره به اینکه در حدود سال ۱۹۰۸ تا ۱۹۱۷ دو انقلاب در روسیه رخ داد که بیشترین علل و عوامل آن از غرب نشأت می‌گرفت، گفت: بین این دو انقلاب خاصتاً نسبت به مسلمانان حوادث مختلفی رخ داد که تغییرات فرهنگی آن زمان را مطالعه کردم.
این اندیشمند روس ادامه داد: غرب در اوایل قرن بیستم با تحمیل فرهنگ خود بر مردم به ویژه مسلمانان سبب شد تا در بین آنان خود باختگی به وجود آید و فرهنگ اصیل خود را از یاد ببرند؛ این اثرگذاری در فرهنگ آنچنان در تعلیم و تربیت نفوذ داشت که مسلمانان اصالت فرهنگ خود را از یاد بردند.
دیلارا بریلیوا درباره تشابهات بین آن تاریخ و امروز، ابراز داشت: شاید این دو تاریخ در همه جهات مشابه نباشد اما از خیلی جهات با وضع آن دوران و قرن بیستم مشابه هستند؛ یکی از موارد تعلیم و پرورش است که ما مسلمانان فراموش کرده‌ایم که مسلمان هستیم و دارای ریشه‌های علمی و تاریخی بسیار محکمی هستیم.
وی افزود: خیلی از مطالبی که امروز در آموزش و پرورش کشورهای اسلامی به کار می‌رود مطالبی است که از غرب به سرزمین‌های اسلامی وارد شده است؛ این در حالی است که اسلام و تعالیم آن آنقدر عمیق است که با استخراج مطالب متقن و اصیل می‌توان آن‌ها را به کشورهای دیگر صادر کرد.
این اندیشمند روس درباره راهکارهای مقابله با استکبار، گفت: مهم‌ترین نقطه برای مقابله با استکبار آموزش و پرورش است؛ وقتی محتوای آموزشی با تکیه بر فرهنگ اسلامی مهیا شود دیگر تکیه بر فرهنگ غرب معنایی ندارد.
دیلارا بریلیوا ابراز داشت: هنوز تبعات نفوذ غرب در روسیه وجود دارد؛ تکیه بر علوم اسلامی در بلاد مسلمین راهکاری است که می‌توان در مقابل غرب ایستاد و با این تکیه بر فرهنگ ریشه‌دار خودمان در مقابل غرب آسیب کمتری پذیرفت.
Share/Save/Bookmark