امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه «بررسی مستندهای قرآنی فصل اول الصحیفه الصادقیه» در دانشکده علوم قرآنی شیراز
جلسه دفاع از پایان نامه «بررسی مستندهای قرآنی فصل اول الصحیفه الصادقیه» در دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۰
کد مطلب: 9685
 
دفاع از پایان نامه «بررسی مستندهای قرآنی فصل اول الصحیفه الصادقیه» در دانشکده علوم قرآنی شیراز
 
به گزارش ایحا، جلسه دفاع از پایان نامه «بررسی مستندهای قرآنی فصل اول الصحیفه الصادقیه» با نگارش آقای رضا ادهمی دانشجوی رشته علوم قرآن مجید در مقطع کارشناسی ارشد با راهنمایی دکتر وفادار کشاورزی و داوری دکتر مجید صادقی در دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن شیراز برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با نمره ۱۷.۵ در دانشکده شیراز پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
در فرهنگ قرآنی و روایی، دعا بیانگر رابطه ناب و صمیمانه میان انسان و خداوند است. این ارتباط در سیره پیشوایان معصوم دین اسلام به شکل کامل تری وجود داشته و به عنوان یکی از جلوه های مهم و شگفت انگیز شخصیت ایشان محفوظ مانده و در قالب دعاهای مأثور در اختیار مؤمنان و شیعیان قرار گرفته است. نگاهی به این دعاها معلوم می کند که ارتباط عمیقی بین آنها و آموزه های قرآنی وجود دارد و بینامتنیت قرآنی در این آموزه ها فراوان است که دانستن آن از همراهی ثقل اکبر و اصغر پرده برمی دارد.
نمونه آن دعاهای مأثور از امام صادق(ع) است که در کتابی با عنوان الصحیفۀالصادقیه گردآوری شده است. در این نوشتار مستندهای قرآنی فصل اول الصحیفه الصادقیه، با روش توصیفی تحلیلی بررسی شده است.
نتایج تحقیق نشان می دهد که امام صادق(ع) هم در مباحث نظری دعا، مانند اهمیت دعا، تأثیرات دعا، شرایط دعا، ... از تعالیم قرآن بهره گرفته و هم در آموزه های دعایی، استنادهای فراوانی به آیات قرآن کریم کرده است.
Share/Save/Bookmark