امتیاز مثبت
۰
 
در دانشکده علوم قرآنی زاهدان؛
پایان نامه نقش اعتقادات دینی بر تحکیم بنیان خانواده از منظر قرآن و روایات دفاع شد
پایان نامه نقش اعتقادات دینی بر تحکیم بنیان خانواده از منظر قرآن و روایات در دانشکده علوم قرآنی زاهدان دفاع شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۵
کد مطلب: 9180
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا، جلسه دفاع از پایان نامه نقش اعتقادات دینی بر تحکیم بنیان خانواده از منظر قرآن و روایات در مقطع کارشناسی در دانشکده علوم قرآنی زاهدان برگزار شد.
نگارنده این پایان نامه خانم نگار آزوغ، استاد راهنما جناب آقای مهدی دولتی و استاد داور این پایان نامه آقای عباس قربان زاده بودند.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
اسلام تشکیل خانواده را نخستین سنگ بنای ثبات اجتماع و جامعه بشری می داند که این مهم دارای آثار و نتایج بی شماری از جمله ارضای غریزه جنسی، طهارت و بقای نسل، تکمیل و تکامل روحی و جسمی، راز آرامش انسان و عفاف و پاکدامنی در خانواده بوده و اسلام به عنوان برترین مکتب آسمانی آن را امری محبوب و مقدس می شمارد و همواره جوانان را به تشکیل خانواده ترغیب و تشویق نموده و آنرا امری مهم و ضروری برای نجات و رستگاری بشر می شناسد.
از طرفی پیامبر بزرگوار اسلام تشکیل خانواده را راز احراز نصف دین معرفی نموده و می فرمایند: «مَن تَزَوّجَ فقد أحرز نصف دِینِهِ» و این امر را سبب ایجاد عفاف و پاکدامنی و پوشاندن چشم از نگاه های ناروا و درنتیجه مصونیت از انحراف می داند و در دیگر سفارش رسول اکرم می فرماید «ما بُنَی فی الاسلام بناء اُحبُ إلی الله عَزوجل و اعز من التزویج » در اسلام و نزد خداوند هیچ بنایی محبوب تر از تشکیل خانواده نیست.
تشکیل خانواده یک خواسته طبیعی و فطری در انسان است که اگر پاسخی بدان داده نشود، عوارض جسمی و روانی را در آدمی بر جای می گذارد و در برخی موارد راه چاره بر آدمی بسته و مسدود می ماند.(برگرفته از مقدمه کتاب تشکیل خانواده در اسلام نوشته دکتر علی قائمی).
خانواده به عنوان پایه آغازین شکل گیری نظام اجتماعی در همه جوامع بشری تلقی می شود. نیل به استحکام نظام خانواده به نحوی که همه اعضای آن به صورت یک جامعه منجسم در آمده باشند سبب جلوگیری از عواقب نامناسب تزلزل خانوادگی می شود.
هدف پزوهش حاضر نقش اعتقادات دینی بر تحکیم بنیان خانواده از منظر قرآن و روایات است، پس از بحث و بررسی در میان آیات و روایات مرتبط از قرآن و سنت اهل بيت(ع) با روش توصیفی و تحلیلی و مراجعه به نظرات مفسران و محدثان و گاهی جامعه شناسان نتایج کلی زیر حاصل شده است.
Share/Save/Bookmark