امتیاز مثبت
۰
 
در جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی:
سیاست‌های مشارکت واقفین در حوزه علم و فناوری بررسی شد
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، جلسه 87 ستاد نقشه جامع علمی کشور،در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۸
کد مطلب: 6381
 
 
در این جلسه که به ادامه بررسی پیش‌نویس سیاست‌های مشارکت واقفین در حوزه علم و فناوری اختصاص داشت، اعلام شد در شهر تهران بیش از 50 وقف نامه مربوط به علم و دانش از زمان‌های گذشته وجود دارد و باید با استفاده از این سابقه تاریخی و به‌روزرسانی ابزارها از ظرفیت وقف بیشتر استفاده شود.

بعد از ارائه این گزارش، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم طی سخنانی برنامه‌های این وزارتخانه به‌منظور استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های وقف در حوزه‌های علم و فناوری را تشریح کرد.

وی گفت: بیش از 500 هزار متر مربع در پارک‌های علم و فناوری و... توسط واقفین در کشور در حال ساخت است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: راتبه (بورسیه) کردن دانشجویان مستعد، ساخت خوابگاه و... هم از سایر زمینه‌های فعالیت واقفین در این حوزه‌هاست.

پس از سخنان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعضا نیز به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند، که اهم آن به شرح ذیل است: نیازسنجی بخش‌های مختلف با توجه به آمایش سرزمینی، تشکیل بانک اطلاعاتی طرح‌های مورد نیاز برای جهت‌دهی به مشارکت خیرین، فرهنگ‌سازی به‌منظور تربیت واقفین و خیرین، هم‌اندیشی فقهی و حقوقی در راستای تعریف حوزه‌های جدید در وقف و خودداری از ایجاد نهادهای موازی.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی سیرت، نماینده مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه نیز در این جلسه گفت: توجه به همه ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... وقف در تدوین هرگونه سند در این زمینه لازم است.

وی افزود: یک فرد مسلمان در جامعه اسلامی از قبل از تولد تا پس از مرگ از وقف بهره برده و می‌برد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی سیرت ادامه داد: در شهر تهران بیش از 30 بیمارستان موقفه وجود دارد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: اگر موقوفات و اوقاف در کشور وجود نداشت هزینه‌های زندگی اجتماعی بسیار افزایش می‌یافت.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی سیرت ادامه داد: نهاد وقف یکی از نمادهای بارز مشارکت مردم در فرهنگ است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: قابلیت‌های حقوقی و فقهی نهاد وقف از جمله ظرفیت‌هایی است که هنوز آنچنان که شایسته است، مورد توجه قرار نگرفته است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» نیز در این جلسه طی سخنانی گفت: در موضوع وقف کار حکومت تنها تسهیل جریان است و باید اصل کار توسط خود مردم انجام شود.

وی افزود: تا حدود 100 سال پیش، تمام امور مربوط به آموزش در این کشور با استفاده از ظرفیت وقف انجام شده است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در دانشگاه‌ها ادامه داد: وظیفه اصلی هر ستاد در این بخش هم‌افزایی افزایش تعامل است.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، ادامه این بررسی این سیاست‌ها به جلسه آینده موکول شد.
Share/Save/Bookmark