امتیاز مثبت
۰
 
دیدار مسئولین دانشگاه امام کاظم(ع) بغداد با مسئولین دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم
مسئولین دانشگاه امام کاظم علیه السلام کشور عراق با مسئولین دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم دیدار و گفت و گو کردند.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۰
کد مطلب: 7434
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی – دانشگاهی ایحاء، در این دیدار که در سازمان مرکزی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار شد، طرفین بر ایجاد راه کارهای تعامل و همکاری دو نهاد آموزشی تأکید کردند.


در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین علی محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن عرض خیرمقدم ؛ به معرفی مجموعه دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و فعالیت های آن پرداخت.


وی اظهار کرد: این دانشگاه به صورت تخصصی و در رشته های تفسیر و آموزش قرآن کریم، تفسیر تطبیقی و علوم قرآن مجید به تربیت دانشجویان قرآنی می پردازد.


 حجت الاسلام والمسلمین محمدی با اشاره به حضور بیش از 900 نفر به عنوان اساتید ثابت و مدعو در این دانشگاه، اظهار کرد: این مجموعه همچنین در امر پژوهش، به برگزاری همایش های پژوهشی و دریافت مقالات قرآنی از داخل و خارج کشور می پردازد که یکی از مهمترین این همایش ها، همایش پژوهش های قرآنی است که یازدهمین دوره آن با عنوان قرآن کریم و استکبار ستیزی درحال برگزاری می باشد.


وی در خصوص فعالیت های فرهنگی این دانشگاه گفت: تربیت مربی قرآن کریم، حافظان و قاریان در سطوح مختلف از مهمترین فعالیت های فرهنگی این مجموعه عظیم قرآنی می باشد. هم اکنون حدود 600 قاری، حافظ کل و چند جزء در این دانشگاه مشغول تحصیل می باشند.


 رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم همچنین از امادگی این دانشگاه جهت در اختیار گذاشتن تجربیات خود در موضوعات مختلف آموزشی، فرهنگی و پژوهشی خبر داد و اظهارکرد: ما مشترکات زیادی با کشور و مردم عراق داریم و در عمل ثابت کردیم که حامی منافع کشور عراق هستیم.


در ادامه این دیدار دکتر غنی المحمد رئیس دانشگاه امام کاظم علیه السلام کشور عراق ضمن ابراز خرسندی از حضور در این مجموعه آموزشی و تخصصی علوم و معارف قرآن کریم، بر ایجاد زمینه های آشنایی و همکاری های علمی آموزشی این دونهاد تأکید کرد.


وی اظهار کرد: دانشگاه امام کاظم علیه السلام در سال 2004 میلادی تأسیس و از سال 2009 رسماً کار خود را آغازکرد. این دانشگاه به صورت دولتی و زیر نظر دیوان وقف شیعی عراق فعالیت می کند.


دکتر غنی المحمد بیان کرد: در حال حاضر حدود 30 هزار دانشجو در رشته های علوم قرآن، شریعت، فلسفه، تاریخ، زبان عربی، زبان انگلیسی، تربیت بدنی ، حقوق و مهندسی رایانه در این دانشگاه مشغول تحصیل می باشند.


وی در پایان خاطرنشان کرد: ما نیز آماده ایم تا تمامی امکانات خود اعم از تجربیات اساتید، فعالیت های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و ... را با دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم تبادل نماییم. مهمترین وجه اشتراک این دو نهاد آموزشی، آمیخته بودن با رشته های علوم اسلامی و مرتبط بودن با سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران و دیوان وقف شیعی عراق می باشد.


در ادامه این دیدار هریک از معاونین و مسئولین دو مرکز به بیان نظرات و راه کارهای ارتباط بیشتر دو مجموعه در حوزه های مختلف پرداختند.


انعقاد تفاهم نامه همکاری میان دو دانشگاه از مصوبات این نشست بود.

 
Share/Save/Bookmark