امتیاز مثبت
۰
 
همایش استانی یازدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی در ملایر برگزار شد
همایش استانی یازدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی با محوریت قرآن کریم و استکبار ستیزی با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی در دانشکده علوم قرآنی ملایر برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۳
کد مطلب: 7740
 
 

به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا، همایش استانی یازدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی با محوریت قرآن کریم و استکبار ستیزی با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی در دانشکده علوم قرآنی ملایر برگزار شد.
در این مراسم، آیت الله غیاث الدین طه محمدی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان آیات قرآن کریم را شفابخش دانست و اظهار داشت: همانگونه که قرآن کریم در تمامی ابعاد تجلی پیدا کرده، باید ما نیز در تمامی ابعاد قرآنی باشیم.
وی بر لزوم حفظ و تفسیر قرآن در عین عمل به دستورات کلام الله مجید تأکید کرد و گفت: هم اکنون با قرآن فاصله زیادی داریم و در عملکرد به دستورات قرآن خوب عمل نکرده ایم.
آیت الله طه محمدی خاطرنشان کرد: دلیل اینکه مسلمانان به رشد و تعالی مورد انتظار نرسیده اند، این است که هنوز با قرآن عجین نشده اند و قرآن پژوه نیستند.
امام جمعه همدان افزود: افرادی می توانند از فیوضات قرآن بهره مند شوند که قرآن با جانشان در تجلی باشد و عجین شدگان با قرآن به جایی می رسند که در عرصه محشر مردم آنها را نمی بینند و این عده از عالم و آدم فارغ هستند.
وی با بیان اینکه در درک و فهم قرآن باید انقلاب کرد، افزود: اساتید و علما باید انقلاب قرآنی به راه بیندازند و برای استفاده و بهره بیشتر جوانان و دانشجویان، قرآن را تفسیر و پژوهش کنند.
نگاه دین اسلام به همه بشریت، نگاه اخوان دینی و خلقتی است
در ادامه مراسم حجت الاسلام محمدباقر برقراری، امام جمعه ملایر نیز نگاه دین اسلام به همه بشریت را نگاه اخوان دینی و خلقتی دانست و گفت: دستور صریح قرآن ایستادگی و مقاومت در مقابل کفار و مستکبران است و همانگونه که کفار برای آسیب زدن به مسلمانان از هیچ ترفندی کوتاهی نمی کنند، شما نیز دست از مقاومت نکشید.
وی با بیان اینکه مبنای خداوند متعال بر جهانی کردن دین اسلام است، اظهار داشت: با وجود خواسته دشمنان، دین اسلام جهانی می شود و لازمه آن ایستادگی و مقاومت مسلمانان است.
حمایت از کالای ایرانی یکی از مظاهر استکبارستیزی است
امام جمعه ملایر ایستادگی در مقابل دشمنان را عین رحمت پیغمبر اسلام(ص) دانست و افزود: بندگی خدا و اجتناب از طاغوت دستور خداوند متعال و پیامبر اکرم (ص) و بر این اساس طاغوتی که به دنبال غلبه، چیرگی و تحمیل کاپیتولاسیون بر مسلمانان و کشوری باشد، باید مقابل آن ایستاد.
حجت الاسلام برقراری با بیان اینکه قرآن کریم دفاع در مقابل دشمن را عین عمل صالح و عبادت می داند، بیان نمود: هر قدمی که در راه مقابله با دشمن برداشته می شود و هرگونه سختی و ضربه ای که از ناحیه دشمن می رسد، خداوند عمل صالحی را در نامه عمل فرد می نویسد، این افراد صادقین هستند.
وی تأکید کرد: دشمن را در هیچ موضوع و موضعی نباید امیدوار کرد؛ چرا که یکی از نشانه های صداقت این است که با منطق قرآنی در مقابل دشمن بایستیم.
امام جمعه ملایر با بیان اینکه استکبار ستیزی در روز قدس، ۲۲ بهمن و دفاع مقدس خلاصه نمی شود، گفت: امروز اگر بخواهیم استکبار ستیز باشیم، باید از کالای ایرانی حمایت کنیم.
امام جمعه ملایر ادادمه داد: امروز پشت صندلی های تحصیل هم نگاه ما باید استکبار ستیزی باشد و یک دانشجوی استکبار ستیز تمام وقتش را به بطالت نمی گذراند.
حجت الاسلام برقراری به فرا رسیدن ۲۰ فروردین ماه روز ملی فناوری هسته ای اشاره و دستیابی ایران به فناوری هسته ای را یکی از مظاهر استکبارستیزی دانست و گفت: ما امروز در جنگ اقتصادی و جنگ نرم با دشمنان قرار داریم و آحاد مردم باید متوجه این جنگ شوند.
وی با بیان اینکه استکبارستیزی در متن زندگی ما است، بیان داشت: هدف از برگزاری این گونه همایش ها این است که به دشمنان بفهمانیم در مقابل آنها ایستاده ایم و هیچ ترفند و دسیسه ای نمی تواند زانوهای مستحکم و استوار ما را بر زمین بزند.
امام جمعه ملایر نقش این همایش را در آگاه کردن مردم از جنگ اقتصادی و نرم دشمنان بسیار اثرگذار دانست و گفت: یک فرد ایرانی نه لباس دشمن را می پوشد، نه طعام دشمن را می خورد و نه به سبک دشمن زندگی می کند، بلکه با نگاه متعصبانه از تولید داخلی و کالای ایرانی دفاع می کند.
وی استقلال، مقاومت و عزت را نتیجه استکبار ستیزی دانست و گفت : در حمایت از کالای ایرانی نیاز به فرهنگ سازی داریم.
در بخش بعدی مراسم حجت الاسلام سید کریم خوش نظر، رئیس دانشکده علوم قرآنی ملایر نیز قرآن کریم را سرچشمه زلال معارف وحیانی دانست و اظهار داشت: با گذشت بیش از چهارده قرن از نزول قرآن، همچنان پهنه های وسیعی از علوم و معارف الهی نصیب متفکران و اندیشمندان شده است.
وی افزود: قرآن همواره نسبت به مقابله با کفار تاکید کرده و با توجه به اینکه استکبار چهره های گوناگون دارد، باید در هر چهره و لباس سیاسی که ظهور می کند، با آن مبارزه کرد.
وی ولایتمداری و اطاعت پذیری از رهبری، نفی سلطه سلطه گران، بصیرت و هوشیاری، نداشتن سستی، ضعف و ترس از دشمن، دوستی نکردن با مستکبران عالم و تحقیر مستکبران و شکستن شکوه دروغین آنان را از مهمترین راهکارهای مقابله با استکبار برشمرد.
دبیر همایش استانی پژوهش های قرآنی گفت: در این رابطه رهبر معظم انقلاب شناخت و رسیدن به هدف، تشخیص راه صحیح و شناخت دشمن را یک ضرورت مهم برشمردند و بصیرت را قطب نمای حرکت صحیح در اوضاع اجتماعی پیچیده امروز عنوان کردند.
حجت الاسلام خوش نظر همچنین ضمن تشکر و قدردانی از جناب آقای دکتر امانی دبیر کشوری همایش، ابتکار عمل وی و همکاران ایشان را در تفویض برگزاری استانی این همایش به دانشکده های علوم قرآنی کل کشور تحسین برانگیز دانست و درباره نخستین همایش استانی پژوهش های قرآنی خاطرنشان کرد: در راستای برگزاری یازدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی به طور همزمان برای نخستین بار همایش استانی در ۱۳ استان کشور در حال برگزاری است.
وی اضافه کرد: یک هزار و ۱۱۵ مقاله از داخل و خارج از کشور به دبیرخانه یازدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی ارسال شد که از این تعداد ۹۸۵ مقاله از داخل کشور و ۱۳۰ مقاله از خارج از کشور دریافت شد.
رئیس دانشکده علوم قرآنی ملایر ادامه داد: سهم استان همدان از این تعداد مقاله ارسال شده تنها ۲۶ مورد بود که البته از استان فاخر و نخبه پرور همدان انتظارات بیش از این بود و از بین این تعداد سه مقاله به عنوان برتر شناخته شدند.
حجت الاسلام خوش نظر یادآور شد: مقاله های برتر در سطح ملی نیز ارزیابی می شوند و در صورت کسب امتیاز لازم، رتبه علمی و پژوهشی را کسب می کنند.
وی افزود: استان همدان از جهات مختلف نمونه است که امیدواریم در دوره های بعدی این همایش ها، با حضور پررنگ شرکت کنندگان و ارسال حجم بالایی از مقاله ها مواجه شویم.
نخستین همایش استانی یازدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی با محوریت قرآن کریم و استکبار ستیزی روز دوشنبه 20 فروردین ماه در دانشکده علوم قرآنی ملایر برگزار شد که سه مقاله به ترتیب با عنوان بررسی و تحلیل راهکارهای سیاسی و نظامی مبارزه با استکبار از منظر قرآن و اهل بیت(ع)، خاستگاه استکبار و مختوم شناسی استکبارستیزی و ارزیابی آن در تفاسیر قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران به عنوان برتر انتخاب شدند.

Share/Save/Bookmark