امتیاز مثبت
۰
 
کارگاه آموزشی، پژوهشی (روش های تاویل قرآن کریم)در دانشکده آمل
کارگاه آموزشی ، پژوهشی (روش های تاویل قرآن کریم) توسط دکتر جواد فرامرزی عضو هیات علمی دانشگاه در دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار گردید.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰
کد مطلب: 6147
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از آمل: روز سه شنبه ۲۵آبان ماه ،به همت امور فرهنگی و انجمن علمی دانشکده، کارگاه آموزشی، پژوهشی با موضوع (روش های تاویل قرآن کریم)توسط دکتر جواد فرامرزی عضو هیات علمی دانشکده علوم قرآني آمل و با حضور اساتيد و دانشجويان در سالن ششم بهمن اين دانشکده برگزار گردید.
دکتر فرامرزی با بیان اینکه: تاویل در اصطلاح از واژه گان پیچیده ای است که در طول تارخ تفکر اسلامی از سیر تحول معنایی فراوان بر خودار بوده است گفت: تاویل را در اصطلاح می توان به معنای خلاف ظاهر دانست تاویل در قرآن در مورد آیات قرآن، کارها و خواب بکار رفته است .
عضو هیات علمی دانشکده علوم قرآنی آمل اظهار داشت:مذاهب و گروههای اسلامی رویکردهای گوناگونی نسبت به تاویل داشته اند. شیعه امامیه با تمسک به روایات ائمه تنها تاویلات روایی را پذیرفته اندکه پیروان مکتب حدیثی قم و همچنین اخباریون متاخر را می توان از زمره این گروهها دانست.
وی گفت : در مقابل در مکتب بغداد، تاویلات استدلالی- بلاغی را پذیرا شده اند و درمذهب شیعه کسانی که گرایش به عرفان داشته اند در کنار روایات،کشف و شهود را نیز به عنوان منبعی برای تاویل خود قرار داده اند. و اسماعیلیه شیعه نیز با رمز و تمثیل دانستن قرآن آیات را به تاویل می برده اند
دکتر فرامرزی در ادامه بیان داشت : در بین اهل سنت حنابله، ظاهرگرایان، سلفیه و وهابی ها با یکی دانستن تاویل و تفسیر، با تاویل به مخالفت برخاسته اند، مگر در مواردی خاص که برآمده از روایات می باشد و معتزله اهل سنت با استفاده از مجاز به مقوله تاویل پرداخته اند.
همچنین درپایان این جلسه تعدادی از دانشجویان خواهر و برادر سوالاتی را در این زمینه مطرح و سخنران جلسه پاسخ دادند .
Share/Save/Bookmark