امتیاز مثبت
۰
 
استاد دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد بیان کرد:
یتیم نوازی یکی از شاخص ترین ابعاد سیره علوی
استاد دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد بیان کرد: یتیم نوازی یکی از شاخص ترین ابعاد سیره علوی است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۰۹
کد مطلب: 1647
 
 
به گزارش ایحاء از مشهد مقدس، در دواير مختلف هستي،‌ هر شعاعي به دور محور و هر پديده‌اي حول قطب وجودي كه وابسته به اوست، مي‌چرخد. امامان معصوم(ع) محور هستي، قطب عالم وجود، تكيه‌گاه آفرينش و واسطه فيض الهي به جهان هستي‌اند. در اين میان، محبت و ولايت حضرت علي(ع)، مربي همه موجودات، هدايتگر آنان به سوي كمال و سبب دوام و قوام تمام پديده‌ها از جماد تا انسان است. پيامبر خدا(ص) در اين‌باره مي‌فرمايند: محبت علي(ع) حسنه اي است كه با وجود آن هيچ گناهي به انسان صدمه نمي‌رساند.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمرتضی حسینی، استاد دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد در این‌باره می‌گوید: یاد حضرت علی(ع) در این شب و روزهای ارزشمند، یکی از اموری است که انسان را به حقیقت شرافت و انسانیت می‌رساند. ساده‌زیستی، قناعت، پشتکار، رسیدگی به امور نیازمندان و ایتام، از صفات برگزیده این اسوه الهی بود.
وی با بیان اینکه علی(ع) نه‌تنها سرآمد برگزیدگان الهی بود بلکه در مسیر تعالی، دیگران را نیز با خود همراه می‌کرد، ادامه می‌دهد: یکی از دانشمندان عرب در وصف آن حضرت می‌گوید: در وجود علی(ع) امور ضد ونقیضی جمع شده است که در وجود هیچ احدی نمی‌گنجد و از این‌ رو ایشان در لطافت و نرمی، لطیف‌تر از نسیم و در سرسختی، سخت‌تر از جامدات است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینی یکی از شاخص‌ترین ابعاد وجودی حضرت امام علی(ع) را بعد معیشتی و یتیم‌نوازی آن امام همام عنوان می‌کند و می‌افزاید:
معروف است حضرت روزها به رتق و فتق امور جامعه اسلامی و کسب‌وکار مشغول بودند و شب‌ها برای ارزیابی اوضاع زندگی مردم و رسیدگی به حال نیازمندان به‌ویژه ایتام، به سرکشی می‌پرداختند.
وی خاطرنشان می‌کند: قرآن كريم با تعبيرات گيرا و گويا مسئوليت‌های مردم و دولت اسلامي را در برابر ايتام و نیازمندان برشمرده و با برترين شيوه بر رسيدگي به امور مادي و معنوي و فردي و اجتماعي آنان تاكيد کرده است. حضرت علي(ع) هم که پدر یتیمان لقب گرفته بودند، در آخرين وصيت‌هايشان پس از ضربت خوردن مي‌فرمايند: «خدا را، خدا را! درباره يتيمان، نكند آنان گاهي سير و گاهي گرسنه بمانند و حقوقشان
ضايع شود.»
این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه به شرایط اقتصادی جامعه امروز اشاره و اضافه می‌کند: حضرت علی(ع) همواره شیعیان و محبانشان را به پیروی از منش اسلامی در رسیدگی به حال نیازمندان سفارش می‌کردند که هرچند برای شما شبیه بودن، سخت است ولی به قدر کفایت پیروی کنید و غافل از حال همسایگان و خویشان نیازمند خود نباشید.
وی یادآور می‌شود: خوشبختانه امروز فضای خدمت‌رسانی و شرایط شناسایی نیازمندان واقعی و مراکز متولی این امور در جامعه مشخص و فراهم است. حتی با کمی دقت در اطرافمان نیز می‌توانیم خانواده‌های نیازمند و آبرومندی را شناسایی کنیم که با کمی دوری از تجملات، به‌راحتی می‌توان بستر و فرصت کمک به این افراد را از راه محترمانه فراهم کرد و با این عمل مانع بسیاری از آسیب‌های اجتماعی شد که مستقیم یا غیرمستقیم، بعدها خودمان را نیز درگیر خواهد کرد.
وی در پایان می‌افزاید: فرازها، دعاها و مناجات‌های منسوب به حضرت علی(ع)، چشمه جوشان و جاری معرفت و فضایل و کرامات انسانی است که می‌تواند برای همیشه تاریخ، راهگشای زندگی بشر باشد.
Share/Save/Bookmark