امتیاز مثبت
۰
 
برگزاري نشست علمی تخصصی با موضوع «تحلیل تفکر سیستمی در قرآن کریم» در دانشكده علوم قرآني آمل
نشست علمی تخصصی با موضوع «تحلیل تفکر سیستمی در قرآن کریم» در دانشكده علوم قرآني آمل برگزار شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۰۷
کد مطلب: 11512
 
 
به گزارش پایگاه قرآني ـ دانشگاهی ایحا از آمل، به مناسبت هفته پژوهش نشست علمی تخصصی با موضوع «تحلیل تفکر سیستمی در قرآن کریم» از سوی انجمن علمی دانشجویی دانشکده علوم قرآنی آمل و با همکاری امور پژوهش دانشکده،با حضور گرم دانشجویان قرآنی مازندران و دانشکده های قرآنی کشور و با ارائه جناب آقای دکتر محمدحسین شیرافکن در سامانه ادوبی کانکت بصورت زنده به مدت ۹۰ دقیقه برگزار شد.
دکتر شیرافکن در این جلسه گفت: تفکر در قرآن جایگاه ویژه ای دارد که از مشتقات تفکر که در آن نازل شده غالب موارد در سور مکی قرار گرفته و این کاشف از اهمیت تفکر در ریشه های گسترش اسلام است. در آموزه های دینی به دو نوع تفکر مجاز و منهی اشاره شده که تفکر در ذات خدا از نوع تفکرات منهی است. عناصر تفکر را می توان به ماده و روش تقسیم کرد که مبحث ما در قسمت روش قرار می‌گیرد. در قرآن انواع تفکر اشاره شده که هر کدام کاربست مربوط به خود را دارد. تفکر خطی در قرآن بیان شده که ساده ترین نوع تفکر است. مورد دیگر تفکر تحلیلی است که با تجزیه یک مسئله و پرداخت به هر کدام به صورت مجزا انجام می شود.
وی بيان داشت: در تفکر سیستمی باید نظام قرآن را مورد لحاظ قرار داد و حتی اجزاء تحت مدیریت کل معنا پیدا می کنند و چون قرآن یک سیستم و نظام به هم تنیده است، قابلیت جزئی‌نگری و جداسازی ندارد که باید مراد آیه را در بافت کل قرآن در نظر گرفت. اسلام و ایمان و قرآن طبق آیات مختلف هر کدام یک نظام هستند که جزئی‌نگری در هر کدام سبب انحراف می شود.
در نتیجه باید آیه را در کل آیه و در سوره و در کل قرآن و در خانواده روایات مربوط سنجید و این همان تفکر سیستمی قرآن است.
در این جلسه شرکت کنندگان سؤالات خود را مطرح و استاد محترم به آن سوالات پاسخ دادند. همچنین گواهی حضور در جلسه نیز اهدا شد.
گفتنی است، فیلم کامل این کارگاه همانند سایر نشست ها و کارگاه ها در کانال های انجمن علمی و دانشکده جهت استفاده عموم دانشجویان بارگذاری شده است.
Share/Save/Bookmark