امتیاز مثبت
۰
 
از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین نقیب صوت پذیرفت:
تشریح فعالیت‌های دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در یکسال گذشته
سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به تشریح فعالیت‌های دانشگاه در یکسال گذشته پرداخت و گفت: به نقطه مطلوبی نسبت به گذشته رسیده ایم و این روند باید ادامه پیدا کند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۶
کد مطلب: 10612
 
 
به گزارش ایحا، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد نقیب، سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در نشست اعضای شورای دانشگاه که با حضور معاونان و مدیران ستادی دانشگاه و روسای دانشکده های علوم قرآنی سراسر کشور در تاریخ یکم و دوم بهمن ماه در سازمان مرکزی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در قم برگزار شد، به تشریح فعالیت‌های یکسال گذشته دانشگاه پرداخت.

وی اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که دانشگاه در یکسال گذشته با آن روبرو بود، این بود که دانشگاه‌های وابسته به دستگاه های اجرایی باید غیرانتفاعی می‌شدند و یا در دانشگاه دیگری ادغام می‌‌شدند که این موضوع در مرحله اول با توجه به وابستگی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به سازمان اوقاف ما را نیز شامل می‌شد که به لطف خداوند، با برگزاری جلسات مختلف و پیگیری‌های بسیار این مشکل برطرف شد و ثابت کردیم که دانشگاه از بودجه عمومی دولت در سازمان اوقاف استفاده نمی‌کند و بودجه دانشگاه از بخش انتفاعی سازمان اوقاف در بحث موقوفات است.

 سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم یکی دیگر از موضوعات مهم را تغییر شرایط و وضعیت دانشگاه عنوان کرد و افزود: قبل از تصویب اساسنامه شرایط خاصی در دانشگاه حاکم بود و تصمیم گیری‌ها توسط شخص ریاست سازمان اوقاف، رئیس دانشگاه و یا هیأت رئیسه صورت می‌گرفت ولی در حال حاضر شرایط کاملا متفاوت است و بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها بعد از تصویب در هیأت امناء لازم‌الاجرا می شود.

وی ادامه داد: در بحث بودجه دانشگاه نیز بازرسی کل کشور مرتب بودجه را بررسی می‌کند و دیوان محاسبات مرتب آن را تحت نظر دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین نقیب با اشاره به تدوین سند تشکیلاتی و چارت دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، خاطرنشان کرد: شرح وظایف افراد نوشته شده و در حال ابلاغ است و باید طبق همین اسناد تصویب‌شده فعالیت‌ها انجام و عملیاتی شود.

وی گفت: سند چشم‌انداز دانشگاه هم با زحمت بسیار و جلسات طولانی تهیه و تدوین شد و ذیل آن برنامه اجرای ۲ ساله، ۴ ساله و ۷ ساله دیده شده است که همه معاونان، اعضای هیأت علمی، مدیران و رؤسای دانشکده‌های علوم قرآنی باید به این سند پایبند باشند تا دانشگاه در ۷ سال آینده به نقطه مطلوب برسد.

سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با بیان این‌که تعیین وضعیت اعضای هیأت علمی صورت گرفته و تمامی پرونده‌های مربوط به جذب و تبدیل وضعیت در دانشگاه انجام می‌شود، افزود: کمیته‌های علمی و عمومی دانشگاه نیز تشکیل شده است.

وی وضعیت پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم را مطلوب دانست و بیان داشت: به دنبال گرفتن مجوز ۵ مجله علمی پژوهشی هستیم که اخذ این مجوزها برای دانشگاه امری حیاتی و ضروری است و از معاونت پژوهش خواسته شده که همت خود را برای اخذ مجوز مجلات داشته باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نقیب ادامه داد: اخذ مجوز برای مجله بین‌المللی ۳ زبانه نیز در هیأت امنای دانشگاه تصویب و تفاهم‌نامه‌ی آن آماده شده است تا با همکاری دانشگاه امام صادق(ع) یک مجله مشترک به زبانهای عربی، انگلیسی و فارسی در سطح بین‌المللی داشته باشیم.

وی به رشد مقالات علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم اشاره کرد و گفت: نسبت رشد مقالات در یکسال گذشته نسبت به سال ۸۷ تا ۹۷ که ۱۰ سال بوده، رشد ۹۰۰ درصدی است و این نشان می‌دهد رشد پژوهشی دانشگاه مطلوب است و باید ادامه پیدا کند.

سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با بیان این‌که در یکسال گذشته همکاری هایی نیز با سازمان سمت در راستای چاپ کتاب‌های دانشگاه صورت گرفته و کمیته مشترکی تشکیل شده است، افزود: در حال حاضر ۳ کتاب دانشگاه در مرحله چاپ قرار دارد و ۷ کتاب نیز در مرحله نهایی تکمیل منبع هستند و تا سال آینده ۱۰ کتاب اعضای هیأت علمی چاپ خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت صرفه‌جویی در دانشکده‌های علوم قرآنی اشاره کرد و اظهار داشت: بودجه ما در سال آینده تغییر چندانی نخواهد داشت و اگر هم تغییری داشته باشد بحث تورم، افزایش حقوق‌ها و ... را داریم و راهی جز صرفه‌جویی و ایجاد منابع پایدار برای دانشگاه باقی نمی‌ماند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نقیب در پایان تصریح کرد: دانشکده‌های علوم قرآنی باید با سیاست‌هایی که در دانشگاه و از سوی هیأت امناء ابلاغ می‌شود همسو باشند تا بتوانیم به نقطه ایده‌آل و هدف متعالی برسیم.
Share/Save/Bookmark