امتیاز مثبت
۰
 
ررسی ویژگی های اعجاز قرآن از منظر علامه طباطبایی در دانشکده علوم قرآنی ملایر
نشست تخصصی با موضوع بررسی ویژگی های اعجاز قرآن از منظر علامه طباطبایی و حضرت آیت الله جوادی آملی در دانشکده علوم قرآنی ملایر برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۰
کد مطلب: 10775
 
 
به گزارش ایحا، نشست تخصصی با موضوع بررسی ویژگی های اعجاز قرآن از منظر علامه طباطبایی و حضرت آیت الله جوادی آملی توسط دکتر حسین مقدس از اساتید هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی ملایر در سالن جلسات دانشکده برگزار شد.
در این نشست دکتر مقدس ابتدا به تعریف اعجاز پرداخت که اعجاز به کار ویژه و خارق العاده ای گفته می شود که تنها فرستادگان الهی توان انجام آن را دارند و بشر عادی حتی اگر تمام قوای خود را بکار گیرد، از آوردن مثل آن عاجز و ناتوان است.
وی در ادامه برای روشن شدن حد و مرز دقیق و تفصیلی اعجاز، به بیان ویژگی های آن و نیز، تفاوت هایی که با علوم غریبه بشری مانند «سحر» دارد پرداخت و گفت: از ویژگیهای اعجاز می توان به «وقوع اعجاز در امور ممکن الوجود»، «اعجاز، خارق العاده است»، «جریان اعجاز در همه ممکنات»، «هماهنگی اعجاز با قانون(علت و معلول)»، «اعجاز در انحصار پیامبران است»، «اعجاز شکست ناپذیر است»، «اعجاز پیامبران، به اذن خداست» و «اعجاز، فعل حقیقی پیامبران است» اشاره کرد.
دکتر مقدس در خصوص وقوع اعجاز در امور ممکن الوجود بیان داشت: معجزه در اشیای حتمی راهی ندارد یعنی نه می توان به وسیله معجزه شیء «ضروری الوجود » را «معدوم» کرد و نه می توان «ضروری العدم» را «موجود» ساخت.
وی با بیان این که اعجاز، امری خارق العاده است، ادامه داد: آنچه خدای سبحان به عنوان معجزه انبیای الهی و اولیاء خود در قرآن نقل فرموده همگی اموری ممکن و غیرمحال هستند؛ مثلا تبدیل شدن «چوب» به «مار» توسط موسای کلیم(ع) امر محالی نیست و اساساً عناصر مادی چوب و سنگ و خاک و گیاه و مانند اینهاست که در طبیعت به صورت تدریجی تبدیل به مار می شود. از سویی معجزه دارای علل خفیه ای است که صاحب معجزه، از راه آن علل خفیه ای که در کار است و از آن علل خبر دارد، به سرعت چوب را مار می کند و این کار را افراد عادی بشر نمی توانند و از علل خفیه آن هم خبر ندارند.
Share/Save/Bookmark