امتیاز مثبت
۰
 
در دانشکده علوم قرآنی ملایر نجام شد؛
دفاع از پایان نامه «راهکارهای تقویت دینداری در خانواده از منظر قرآن و روایات»
دفاع از پایان نامه «راهکارهای تقویت دینداری در خانواده از منظر قرآن و روایات» در دانشکده علوم قرآنی ملایر برگزار شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۰
کد مطلب: 10018
 
 
به گزارش ایحا، «راهکارهای تقویت دینداری در خانواده از منظر قرآن و روایات» در پایان نامه مریم خانجانی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی ملایر و به راهنمایی دکتر حسنعلی نوروزی و داوری دکتر جواد کارخانه بررسی شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
قرآن برای سعادتمندی افراد خانواده دستورات مفید و برنامه‌های متعددی را فراروی خانوادها قرار داده است که بدون تردید انجام دادن و اجرایی کردن این برنامه‌ها به‌طور مستقیم در سعادت دنیا و آخرت افراد مؤثر است.
یکی از نهادهایی که قرآن با حساسیت و ظرافت ویژه‌ای بدان پرداخته است، نهاد خانواده است. خانواده اساسی‌ترین و اولین و مهم‌ترین واحد اجتماع است که در رشد و بالندگی و تربیت فرزندان از جایگاه خاصی برخوردار است.
در اهمیت و جایگاه خانواده در قرآن و روایات همین بس که پیامبران آن را مهم‌ترین بنیان اجتماعی ذکر فرموده‌اند. پایه‌گذاری نهاد خانواده از منظر قرآن و روایات نیازمند شناخت اصول و قواعدی است که به‌ عنوان مهم‌ترین منبع اصلی دین اسلام بیان گردیده است.
از آنجایی‌ که قرآن کتاب هدایت و سعادت انسان‌هاست بدون تردید در موضوع راهکارهای تقویت دین‌داری مردم و خانواده، مطالب ارزنده‌ای ارائه نموده است. موضوع تقویت دین‌داری و سبک زندگی اسلامی در خانواده به دلیل هجمه‌های سبک‌های زندگی غربی و دوری خانواده‌ها از دین و بی‌علاقگی فرزندان نسبت به مسائل معنوی از اهمیت بسیار بلایی برخوردار است.
مسأله اصلی پژوهش این است که در قرآن و روایات دینی چه راهکارهایی در تقویت دین‌باوری افراد در خانواده وجود دارد؟ مهمترین راهکارهای قرآن و روایات اسلامی در حوزه اعتقادات کدام است؟ و چه راه حلی در باب تمایلات، گرایش ها، اخلاق و احکام عملی افراد خانواده ارائه شده است؟
این پژوهش با روش کتابخانه ای و رویکرد توصیفی و تحلیلی بر آن است تا با استخراج راهکارهای مناسب از قرآن و روایات در باب سؤالات پژوهش و با هدف مقابله با دسیسه های دشمنان در منزوی کردن خانواده از ارزشهای انسانی و الهی و نشان دادن خوبی ها و جاذبه های دینی به خانواده ها، آنها را بیشتر به سوی دین و ارزشهای الهی متمایل کند.
Share/Save/Bookmark