امتیاز مثبت
۲
 
برگزاری جشن ولادت حضرت زهرا(س) در دانشکده علوم قرآنی قم
جشن ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سید حسین مؤمنی و مدیحه سرایی حاج حسن شالبافان در دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۲
کد مطلب: 10769
 
 
به گزارش ایحا از قم، جشن ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سید حسین مؤمنی و مدیحه سرایی حاج حسن شالبافان در دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
در این مراسم حجت الاسلام مؤمنی عنوان کرد: حضرت فاطمه زهرا(س) الگویی برای همه مردم جامعه است. مردم و به ویژه مسئولان باید در همه شئون زندگی و مسئولیت خویش آن حضرت را الگوی خود قرار دهند.
وی در این رابطه مطالبی را به شرح ذیل بیان کرد:
سیره عملی حضرت فاطمه زهرا(س) برای همه ما راهگشا است و رافع و دافع بسیاری از معضلات و مشکلاتی است که جامعه ما با آن مواجه است. اگر انسان در زندگی مبتلا به چالشی شده است فقط کافی است به سیره آنها رجوع کند.
زندگی حضرت زهرا(س) مملو است از این درس ها که می توانیم از آن برای به کمال رسیدن استفاده کنیم. یکی از معضلات جدی الان ارتباط فرزندان با والدین و ارتباط والدین با فرزندان است. اگر بدانیم کمال ما با احترام گذاشتن به اینها رقم می خورد توجه بیشتری می کنیم.
اگر سیره معصومین(ع) را بدانیم و تأسی به این سیره کنیم تمام معضلات حل می شود. ارتباط حضرت زهرا(س) و پدرشان را نگاه کنید. چقدر پیامبر اکرم(ص) به دخترشان احترام می گذارند. اگر می خواهید از فرزندتان ادب ببینید به آنها احترام بگذارید. مطمئن باشید اگر رعایت ادب و نزاکت را بتوانیم به فرزندانمان منتقل کنیم آنها خیلی جوانان خوبی هستند.
وجود مقدس پیامبر اکرم(ص) وقتی فاطمه(س) می آمدند تمام قد جلوی ایشان می ایستاد. اگر پدر ادب نسبت به فرزند کند و برای او شخصیت قائل شود قطعا ادب می بیند. اگر دختر این گرما و محبت را از پدر و برادرش نگیرد از جای دیگر می گیرد. پیامبر(ص) به دخترشان می فرمودند: «فداها ابوها» پدرت به قربان تو دختر برود. اگر این احترام را پدر نسبت به دختر قائل شود یقینا این احترام را خواهد دید. وقتی امام علی(ع) به خواستگاری حضرت زهرا(س) آمدند، پیامبر(ص) رو به دخترشان کردند و فرمودند: نظرت چیست؟ دو نقل است. یکی اینکه حضرت زهرا(س) سکوت کردند که یعنی راضی هستند و یک نقل دیگری هم هست که فرمودند: من نسبت به خواست خداوند تسلیم هستم.
به خواهرانتان هدیه بدهید. چون این ابراز محبت را نمی بینند از جای دیگر به دنبالش می گردند. منتها محبت شما برادرانه است ولی محبت آنها تله و محبت غیرشرعی است. مکلف هستید، در لذت هیأت رفتن و محفل نشینی خواهرت را هم با خودت همراه کن.
اگر نگاه عصبانی به پدر و مادرت کردی نمازت را خدا قبول نمی کند. اگر صدا بلند کردی و حرف نامربوط زدی متقابلا همین را می بینی. دنیا و آخرت می خواهید حرمت پدر و مادرت را نگه دار. زهرای مرضیه(س) می فرماید: من در دنیا سه چیز را دوست دارم: انفاق فی سبیل الله، خواندن قرآن، نگاه به جمال پدرم پیامبر اکرم(ص). با پدر و مادرت چگونه رفتار می کنی؟ اگر حضرت زهرا(س) را دوست داری باید منش و رفتارت با دیگران فرق کند. از خانه گرفته تا اجتماع.
پیامبر(ص) به دخترشان می فرمودند: هر کسی که تو را اذیت کند مرا اذیت کرده است. چقدر در فراق پدرشان اشک ریختند و گریه کردند. این ارتیاط چقدر صمیمی و عاشقانه است. می خواهید عاقبت به خیر شوید احترام پدر و مادرتان را نگه دارید. روایت می گوید پدر و مادرت کافر و ظالم باشند باید بهشان احترام بگذاری. هیچ کسی حق صدا بلند کردن ندارد.
همسرتان را در بدو ورود به منزل ببوسید. اگر دارید تأسی به سیره امیرمؤمنان(ع) می کنید دست همسرتان را ببوسید. حضرت زهرا(س) هم فرق علی(ع) را می بوسید.
 
Share/Save/Bookmark