گفتمان بصیرت افزایی «شناسایی آسیبهای اجتماعی» در مراغه برگزار شدمرا

30 آذر 1399 ساعت 12:50

گفتمان بصیرت افزایی با موضوع «شناسایی آسیبهای اجتماعی» در دانشکده علوم قرانی مراغه برگزار شد.


به گزارش ایحاء، گفتمان بصیرت افزایی با موضوع «شناسایی آسیبهای اجتماعی» و با شرکت خانواده های نظامیان پادگان امام رضا(ع) مراغه، به صورت مجازی برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین محمدی راد رئیس دانشکده علوم قرآنی مراغه، بدر این جلسه با استناد به آیه 6  سوره تحریم که می فرماید: «ای کسانی که ایمان آورده‌اید خود و خانواده خویش را از آتشی که هیزم آن انسانها و سنگهاست نگه دارید؛ آتشی که فرشتگانی بر آن گمارده شده که خشن و سختگیرند و هرگز فرمان خدا را مخالفت نمی‌کنند و آنچه را فرمان داده شده‌اند (به طور کامل) اجرا می‌نمایند»، گفت: بر اساس این آیه، اولیاء و سرپرستان خانواده ها مسئولیت مضاعف دارند چون آن ها علاوه بر خودشان باید اعضای خانواده را نیز از نگون بختی و آتش جهنم نجات دهند؛ آتشی که در حقیقت نتیجه اعمال و رفتارهای ناشایست خود انسان است. پس هر انسان عاقل باید از گفتار و کرداری که مایه عذاب و گرفتاری است پرهیز نماید.

دکتر محمدی راد در ادامه به معرفی آسیب های اجتماعی پرداخت و ماهواره و فضای مجازی را با کانال متنوع و گوناگونش از آسیب ها و لغزشگاه های اجتماعی برشمرد و گفت: اگر چه فضای مجازی دارای فواید علمی و پژوهشی است ولی استفاده بی رویه و کنترل نشده از آن، موجب فساد اخلاقی و بهم ریختگی خانواده ها می شود و لذا سرپرستان خانواده ها باید استفاده از این رسانه ها را مدیریت کنند تا علاج واقعه را قبل از وقوع بنمایند و گرنه ممکن است خسارت های مادی و معنوی جبران ناپذیر بر کاربران وارد نماید.

سخنران جلسه، دوستان ناباب را یکی دیگر از آسیب های اجتماعی دانست و افزود: در آموزه های دینی به مساله دوست یابی و نقش دوستان ، اهمیت زیادی داده شده است. امام سجاد (ع) در این خصوص می فرمایند: «با پنج گروه همراهی و همدلی نکنید : اول دروغگو، زیرا او خلاف واقع را به عنوان واقع به تو وانمود می‌کند و تو را فریب می‌دهد. دوم، فاسق، زیرا که او تو را به یک وعده غذا یا به یک لقمه، بلکه به کمتر از آن می فروشد.با بخیل، زیرا اگر به مال او نیاز پیدا کنی او بخل می ورزد و دستت را نمی گیرد. سوم، بخیل ، چون هنگام نیاز تو از کمترین مالش نیز مضایقه می کند. چهارم، احمق(نادان)، زیرا او می خواهد به تو نفع برساند ولی از جهت حماقت و نادانی به تو ضرر می رساند و پنجم، قاطع رحم، زیرا من در سه موضع از قران مجید، قاطع رحم را ملعون یافتم.»

در پایان این نشست دکتر محمدی راد به پاسخ سوالات شرکت کنندگان پرداخت .


کد مطلب: 11538

آدرس مطلب: http://ihaa.ir/vdch6mnz.23nzxdftt2.html

ایحا
  http://ihaa.ir