امتیاز مثبت
۰
 
رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم :
فضای باز سیاسی پس از انقلاب اسلامی در کشور، نماد آزادی بیان برای آحاد مردم دنیاست
رپیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در جمع کارکنان این دانشگاه، انقلاب اسلامی ایران را نماد آزادی بیان و امید و الگوی مردم جهان برای رسیدن به آزادی، معرفی کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۳
کد مطلب: 11712
 
 
به گزارش ایحا، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد نقیب رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، ضمن تبریک ایام پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، این انقلاب را نمادی برای آزادی بیان در میان آحاد مردم دنیا چه در آن زمان و چه در حال و آینده عنوان کرد.

حجت الاسلام نقیب ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و مدافعان وطن اظهار کرد: امروز آزادی که در اندیشه، بیان و عمل وجود دارد ، در زمان پیش از انقلاب نبود.

وی با بیان خاطراتی از وضعیت زندگی مردم در زمان پیش از انقلاب، گفت: در آن زمان هیچکس جرأت نمیکرد در فضای سیاسی کشور انتقادی به نظام شاهنشاهی داشته باشد و مردم در هیچ زمینه ای حق مشارکت نداشتند. درحالی که امروز این طور نیست.

دکتر نقیب در بخش دیگری از سخنان خود، به تفسیر خطبه 31 نهج البلاغه در خصوص ایمان پرداخت.

وی در این خصوص اظهار کرد: در این فراز، از حضرت امیر علیه السلام در خصوص ایمان پرسیده می شود. حضرت می فرمایند:« ایمان بر 4 پایه : صبر، باور قلبی، عدالت و جهاد استوار است».

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه به تشریح پایه های ایمان از دیدگاه امام علی علیه السلام پرداخت و افزود: حضرت در خصوص پایه اول یعنی صبر می فرمایند: صبر چهار وجه دارد. اولین وجه صبر از دیدگاه امیرالمومنین علیه السلام، «اشتیاق» است. یعنی صبر به معنی درجا زدن نباشد. بلکه باید همراه با شوق و تلاش باشد یعنی رضایت به شرایطی که در آن هستیم و تلاش برای خروج از آن شرایط. ایشان دومین بخش از صبر را در این خطبه «شفق» به معنای شوق و ترس بیان کرده اند.

وی افزود: سومین وجه صبر در کلام امیر، «زهد» است. زهد یعنی دوری از آن چیزی که انسان نباید انجام دهد. چهارمین وجه صبر نیز در این خطبه «انتظار» است.

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در ادامه در خصوص داشتن یقین و باور قلبی به عنوان یکی از پایه های ایمان، گفت: حضرت در این خصوص می فرمایند: «سرآغاز دین، خداشناسی است». یعنی انسان ابتدا خداشناس می شود و بعد دین دار می گردد. چراکه خداشناسی، فطری است. اولین سوال در ذهن هر انسانی این است که چه کسی مرا خلق کرده؟ بعد از شناخت خالق و رسیدن به باور قلبی و یقین، سوالی که در ذهن انسان به وجود می آید ، هدف خالق از خلقت است که حرکت در مسیر این هدف، در واقع همان دین داری است.

Share/Save/Bookmark