امتیاز مثبت
۰
 
نشست علمی « کتاب الغدیر پرتوی از خورشید تابان ولایت امیرالمومنین علی علیه السلام» در دانشكده علوم قرآني آمل برگزار شد
نشست علمی با موضوع " کتاب الغدیر پرتوی از خورشید تابان ولایت امیرالمومنین علی علیه السلام"در دانشكده علوم قرآني آمل برگزار شد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۶
کد مطلب: 11749
 
 
به گزارش ایحا از آمل، نشست علمی با موضوع «کتاب الغدیر پرتوی از خورشید تابان ولایت امیرالمومنین علی علیه السلام» از سوی انجمن علمی دانشجویی دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین احمد غلامیان مؤلف و مدرس سطوح عالی حوزه و مدیر حوزه علمیه شهرستان آمل در این نشست بیان کرد: کتاب الغدیر از زبان بزرگان همان زمان و بزرگان معاصر، مورد مدح قرار گرفت و اعجاب خودشان را آشکار کردند‌.

وی افزود: حضرت آیت الله العظمی سبحانی فرمودند: امام خمینی (ره) همیشه با نظر اعجاب به این کتاب می نگریستند و در تابستان در زمان فراغت خود هر سال ایشان سیر مطالعاتی کتاب الغدیر را داشتند. از بزرگان معاصر ، علامه جوادی آملی این مرجع و مفسر بزرگ ، فرمودند که: علامه امینی این توفیق را داشتند که ولایت را در چهره علی بن ابی طالب (علیه السلام) ترسیم نمودند. قلم علامه امینی از نمونه های بارز قلم الهی است. خداوند در قرآن کریم به قلم سوگند یاد کرده.در عظمت و تاثیر این کتاب همین بس که از طرف بزرگان و اساتید مصر ، سوریه، عراق، ایران و لندن، مقالات و تقریظ های فراوانی نوشته شده.

حجت الاسلام غلامیان بیان کرد: اولین ابتکار علامه امینی در این مجموعه این بود که حدیث غدیر را از روی تواتر بدست آورد یعنی این حدیث را از دوران پیغمبر(ص) به بعد که صحابه و تابعین علمای اهل سنت آن را نقل کردند، استخراج کرد چراکه در عقاید، خبر واحد حجت نیست آنچه حجت است خبر متواتر است و لذا مهم ترین اثر الغدیر این بود که بدبینی ها را کم کرد و مقداری به اهل فهم اثبات کرد که شیعه برای عقاید خود منطق و استدلال دارد. به علاوه بسیاری از تهمت ها به وسیله این کتاب رفع شد.

احمد غلاميان افزود: شهید مطهری محقق معاصر ایدئولوگ انقلاب ما می گویند: اولاً الغدیر ثابت می کند که اتهامات به شیعه به کلی بی اساس و دروغ است. نقش مثبت الغدیر در وحدت اسلامی از این نظر که اولا منطق مستدل شیعه را روشن می کند و ثابت می کند گرایش مسلمان ها به تشیع برخلاف تبلیغات زهرآگین عده ای مولد جریان های سیاسی یا نژادی نبوده بلکه بر اساس منطق شیعه است. ثانیاً الغدیر ثابت می کند که پاره ای از اتهامات به شیعه که سبب فاصله گرفتن مسلمان های دیگر از شیعه شده به کلی بی اساس و دروغ است. ثالثاً شخص شخیص امیر المومنین که مظلوم ترین و مجهول القدر ترین شخصیت بزرگ اسلامی است می تواند مقتدای عموم مسلمین واقع بشود و همچنین ذریه اطهارش را به جهان اسلام معرفی بکند.

وی در پایان اظهار کرد: الغدیر در ۱۱ جلد تنظیم شده است.محمد حسن شفیعی شاهرودی ، کل الغدیر را در یک جلد تلخیص کردند. طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب نباید پی اختلاف ها رفته و باید از مبانی فقهی و اعتقادی مان با قدرت دفاع کرده، با قدرت تبلیغ کنیم و با ادب و اخلاق عرضه کنیم.
Share/Save/Bookmark