امتیاز مثبت
۰
 
در آستانه برگزاری سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن؛
یازدهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی برگزار می‌شود/ ارسال ۱۱۱۵ اثر به دبیرخانه همایش
یازدهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی در آستانه سی وپنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن در مدرسه عالی امام خمینی(ره) قم برگزار می‌شود.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۰
کد مطلب: 7743
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء، همایش بین المللی پژوهش‌های قرآنی بخشی از مسابقات بین‌المللی قرآن کریم است که ابتدا با عنوان مقاله‌نویسی به بخش‌های دیگر اضافه شد و به‌ تدریج شکل مستقلی به خود گرفت.
یازدهمین دوره این همایش نیز با عنوان قرآن کریم و استکبارستیزی در سال گذشته فراخوان مقاله شد و تا ۲۰ اسفندماه نیز آثار ارسالی به دبیرخانه دریافت و مورد بازبینی و داوری قرار گرفت.
تشویق و ترغیب جامعه جهانی قرآنی به کنکاش در قرآن کریم و تحقیق و پژوهش در عرصه علوم و معارف قرآن کریم، نشان دادن جامعیت آموزه‌های اسلام و معارف قرآن در هدایت و جهت‌دهی به تمامی ابعاد جامعه بشری همچنین گفتمان‌سازی عمومی مفاهیم قرآن کریم در سطح جامعه و جهان اسلام از جمله اهداف این همایش است که امسال برای یازدهمین دوره متوالی در حال انجام است.
استکبارستیزی در قرآن کریم، استکبارستیزی در سیره معصومان(ع) و استکبارستیزی در گفتمان انقلاب اسلامی سه محور تشکیل دهنده این همایش هستند.
نامگذاری این دوره از مسابقات نیز برگرفته از دغدغه مقام معظم رهبری در دیدار سال قبل مسئولان مسابقات بین‌المللی قرآن کریم است که ایشان بر آن تأکید داشتند.
آیین پایانی این همایش روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه هفته آینده یعنی روزهای ۲۸، ۲۹ و ۳۰ فروردین ماه به مدت سه روز در مدرسه عالی امام خمینی(ره) در قم برگزار می‌شود؛ روزهای اول و دوم در دو نوبت صبح و عصر، مقالات توسط صاحبان مقاله ارائه می شود و در روز سوم نیز مراسم اختتامیه با حضور آیت‌الله اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور برگزار خواهد شد.
در این دوره از همایش تعداد هزار و ۱۱۵ مقاله شامل؛ ۹۸۵ مقاله داخلی و ۱۳۰ مقاله خارجی به دبیرخانه واصل شده که از این تعداد، ۵۰۰ مقاله به صورت الکترونیکی چاپ خواهند شد؛ همچنین ۶۸ مقاله قابل تقدیر شناسایی شد و تجلیل شده‌اند.
در مراسم اختتامیه این همایش نیز، ۵ کتاب رونمایی و از پنج نفر از صاحبان آثار برتر تقدیر می‌شود و برخی از آنان به ارائه مقاله نیز خواهند پرداخت.
بیش از هزار و ۵۰۰ استاد و دانشجو در فرآیند تألیف و تدوین مقالات یازدهمین دوره همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی دخیل بوده‌اند و تلاش بر این است که این تعداد بالغ بر ۱۰ هزار نفر شوند.
برنامه‌ریزی صورت گرفته بر این بوده است که ۱۵ همایش منطقه‌ای جهت گفتمان‌سازی موضوع همایش در شهرهایی مانند مشهد، شیراز، قم، تهران، خوی، مراغه، آمل، اصفهان، کرمانشاه، ملایر، خمین، میبد، شاهرود، زاهدان، بجنورد و ... در بازه زمانی ۱۸ فروردین ماه تا ۲۳ فروردین برگزار شود و این همایشها هم اکنون در حال برگزاری است.
۳۰ میهمان خارجی نیز در مراسم اختتامیه این همایش حضور خواهند داشت و تلاش بر این است تا آئین اختتامیه به صورت مستقیم از برخی شبکه‌ها پخش شود.
همایش مذکور با مشارکت دانشگاه‌ها، مراکز و مؤسسات آموزش عالی و نهادهای علمی داخلی و خارجی کشور برگزار می‌شود و طراحی سربرگ و پوستر آن نیز به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی بوده است.
نشست‌های علمی متعدد، برپایی همایش‌های استانی و داوری و ارزیابی مقالات از بخش‌های مهم در فرآیند برپایی این همایش طی سال گذشته بوده است.
Share/Save/Bookmark