امتیاز مثبت
۱
 
پایان نامه قرآنی در قم دفاع شد
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی با موضوع «بررسی عوامل مؤثر در تربیت شخصیت کودکان از دیدگاه قرآن و روایات با تأکید بر تفاسیر معاصر» در دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۸
کد مطلب: 8761
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از قم، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی با موضوع «بررسی عوامل مؤثر در تربیت شخصیت کودکان از دیدگاه قرآن و روایات با تأکید بر تفاسیر معاصر» با نگارش فاطمه پورحسن دانشجوی رشته تربیت معلم قرآن مجید در مقطع کارشناسی دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.

این جلسه با حضور سکینه آخوند به عنوان استاد راهنما و حجت الاسلام محمد اکبری به عنوان داور، در سالن جلسات دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.

چکیده پایان نامه:
یکی از عوامل مهم در شکل‌گیری جوامع فاضله، حسن روابط و تخلق به اخلاق حسنه در میان آحاد آن جامعه است. این مهم حاصل نمی‌شود مگر آن زمانی که نگاه درستی به مقوله تربیت به وجود آید. یکی از بخش‌های مهم در مباحث تربیتی، تربیت شخصیت است. اگر در دوران کودکی با تربیت صحیح، شخصیت سالمی برای کودک شکل گیرد، وی را از بسیاری انحرافات ادوار بعدی مصون خواهد داشت. بهترین منبع برای استخراج الگوهای تربیتی، منبع الهی است؛ زیرا خداوند متعال خالق انسان است و تمام ابعاد وجودی او همچنین نیازهای واقعی و ظاهری‌اش را می‌شناسد؛ بنابراین بهترین برنامه را برای تربیت انسان ارائه می‌دهد. دین مبین اسلام برای تربیت شخصیت کودکان ارزش زیادی قائل شده و آموزه‌های اسلامی مملو از توصیه‌هایی در زمینه تربیت کودک است. بنابراین لازم است با استفاده از این منابع گران‌بها روش تربیت شخصیت کودکان با الگوی اسلامی تدوین شود. این پایان نامه با روش توصیفی و با استفاده از آیات و روایات و تفاسیر معاصر درصدد است عوامل مؤثر در تربیت شخصیت کودکان را از دیدگاه قرآن و روایات با تأکید بر تفاسیر معاصر بررسی کند. در اسلام، تربیت شخصیت قبل از تولد کودک است و با روحیات و خلق و خوی والدین مرتبط است. والدین این ویژگی‌ها را از طریق وراثت به فرزندان منتقل می‌نمایند. علاوه بر وراثت، عوامل دیگری مثل تغذیه، محیط زندگی، دوستان و...در تکوین تربیت کودک تأثیرگذار می‌باشند.
واژگان کلیدی: تربیت، کودک، شخصیت کودک، وراثت، تعالیم اسلامی.
Share/Save/Bookmark