امتیاز مثبت
۰
 
معاون پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم خبر داد
برگزاری دهمین همایش پژوهش‌های قرآنی با حضور 20 مهمان خارجی به میزبانی استان قم
معاون پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم از برگزاری دهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی با حضور 20 مهمان خارجی و شخصیت‌های برجسته داخلی همزمان با چهارم اردیبهشت‌ماه در قم خبر داد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۵
کد مطلب: 6844
 
 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید محمد نقیب ظهر امروز طی نشست خبری که در دانشکده تفسیر و معارف قرآن کریم قم برگزار شد، با اشاره به اینکه امسال دانشگاه علوم و معارف علوم قرآن کریم میزبان دهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی است، اظهار کرد: مراسم افتتاحیه این همایش صبح دوشنبه همزمان با چهارم اردیبهشت‌ماه در سالن همایش‌های مدرسه علمیه امام کاظم(ع) برگزار می‌شود.

 
وی با بیان اینکه فراخوان ارسال مقاله دهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی همزمان با پایان همایش گذشته اعلام شده است، اضافه کرد:‌ 421 مقاله از 20 کشور مختلف به دبیرخانه این همایش ارسال شده که  351 مورد از آنها داخلی، 35 مورد به زبان انگلیسی و 11 مورد به عربی نوشته شده است.

 
معاون پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به رونمایی از مجموعه مقالات نهمین و دهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی اشاره کرد و گفت: رونمایی از موضوع همایش سال آینده نیز از دیگر برنامه همایش امسال خواهد بود.

 
وی خاطرنشان کرد: با توجه به تاکیدهای رهبر انقلاب اسلامی در مورد اهمیت انقلابی ماندن و انقلابی بودن، موضوع دهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی «قرآن کریم و فرهنگ انقلاب» نام‌گذاری و موضوع‌های آن در پنج محور با 40 زیر مجموعه ارائه شده است.

 
نقیب با تاکید بر اینکه امسال پژوهشگرانی از کشورهای غیر اسلامی نیز در دهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی شرکت کرده‌اند، تصریح کرد: علاوه بر ارائه گزارش توسط دبیر همایش، حجت‌الاسلام علی محمدی نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه و یکی دیگر از شخصیت‌های کشوری در مراسم اختتامیه این همایش سخنرانی می‌کنند.

 
وی یادآور شد: در دوره‌های گذشته نتوانسته مجموع مقالات را به چاپ برسانیم چرا که فرصت زمانی مطلوبی را در اختیار نداشته‌ایم اما امیدواریم امسال بتوانیم در به شیوه مطلوبی مجموع مقالات را ارائه دهیم.

 
نقیب با بیان اینکه از مجموع مقالات ارسالی به دبیرخانه دهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرانی 20 مقاله مورد تقدیر قرار می‌گیرد، تصریح کرد: هر چند تا کنون امتیازدهی‌ها به پایان نرسیده و مقالات برتر مشخص نشده است اما بر اساس برنامه‌ریزی‌ها از 12 مقاله داخلی و هشت مقاله خارجی تقدیر می‌شود.

 
دبیر دهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی از حضور 20 مهمان خارجی در این همایش یاد کرد و افزود: رئیس دانشگاه تونس و رئیس ائمه جماعات عمان از دیگر شخصیت‌های برجسته حاضر در این همایش خواهند بود.

 
وی خاطرنشان کرد: تا کنون در راستای برگزاری مطلوب این همایش با دانشگاه‌های عراق، عمان، تونس، لبنان و 45 دانشگاه ایران تفاهم‌نامه نوشته‌ایم.

 
نقیب با تاکید بر اینکه برای اعلام فراخوان دهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی به دنبال ارتباط با نخبگان علمی کشورهای مختلف بوده‌ایم، اظهار کرد: ماهیت، مبانی و شاخصه‌ها، قلمرو گونه‌ها، پیامدها، آسیب‌ها و راهکارها از محورهای اصلی این همایش است که موضوع‌های دیگر زیر مجموعه آنها تعریف می‌شود.

 
وی با بیان اینکه اکنون بیش از 6 هزار دانشجو در مجموع 22 دانشکده دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در حال تحصیل هستند، تصریح کرد: بیشتر دانشگاه‌های کشور دارای ظرفیت‌های خالی هستند اما استقبال از رشته‌های قرآنی به میزانی است که ظرفیت دانکشده‌های دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم تکمیل شده است.

 
معاون پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با تاکید بر اینکه سال گذشته دو هزار و 300 نفر برای تحصیل به این مجموعه اضافه شده‌اند، تصریح کرد:80 هیأت علمی و نزدیک به 700 استاد مدعو در دانشکده‌های دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در حال فعالیت هستند.

 
وی با اشاره به آغاز به کار مجموعه علوم و معارف قرآن کریم از سال 68 در قالب مدرسه قرآنی عنوان کرد: این مجموعه در سال 87 مجوز دانشگاه را دریافت کرده است.
Share/Save/Bookmark