امتیاز مثبت
۰
 
در دانشكده علوم قرآني میبد برگزار شد؛
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «پیوند مکتبی(ارزشی) در قرآن و شاهنامه»
جلسه دفاع از پایان نامه «پیوند مکتبی(ارزشی) در قرآن و شاهنامه» در سالن کنفرانس دانشکده علوم قرآنی میبد برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۷
کد مطلب: 8905
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی_دانشگاهی ایحاء از میبد، جلسه دفاعیه کارشناسی فاطمه کریمیان با موضوع «پیوند مکتبی(ارزشی) در قرآن و شاهنامه» برگزار شد.
این پایان نامه با راهنمایی استاد خیراللهی و داوری دکتر کمال خواجه‌پور در سالن کنفرانس دانشکده علوم قرآنی میبد برگزار شد و با نمره 19 مورد پذیرش قرار گرفت.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
«مسئله اصلی پژوهش اعراب افراطی با نادیده گرفتن آموزه‌های والای الهی و انسانی قرآن کریم و بازگشت به اخلاق جاهلی است که درصدد ترویج برتری نژادی خود هستند و ایرانیان افراطی کتاب بزرگ و حماسی شاهنامۀ فردوسی را کتاب ملّی و سراسر تعصّب‌ورزی به ایران و عرب‌ستیز معرّفی می‌کنند و از ابیاتی استفاده می‌کنند که فردوسی در شاهنامه به نقل از دیگر اشخاص در سرزنش اعراب گفته است نه آنکه عقیدۀ خود او باشد. غافل از اینکه هم قرآن و هم شاهنامه تأکید بر ارزش‌ها و صفات ذاتی آدمی می‌کند نه تعصّب کورکورانه و برتریّت نژادی. ارزش‌های اعتقادی چون خداپرستی و تقوا و اخلاقی مانند دوری از تکبّر، صداقت و راستی و درستی و عدل و داد.
این دو کتاب کسی را برتر می‌دانند که از فضایل انسانی برخوردار باشد و از ارزش‌ها پیروی کند. قرآن کلام خداست و خدا از هر بدی پاک و منزّه است و تعصّبات بیجا در کلام او جای نمی‌گیرد و نیز فردوسی، که در سرودن اشعارش از آیات قرآن الهام گرفته و خود را خاک پای حیدر(ع) می‌داند، شاهنامۀ خود را بر اساس تفکّرات نژادپرستی نسراییده است.
با برّرسی تطبیقی قرآن و شاهنامه، که مورد قبول عرب و ایرانی است، جواب این تعصّبات را می‌دهیم؛ چراکه ادامه یافتن این اختلاف و درگیری می‌تواند در جامعۀ امروزیِ ما همه‌گیر و موجب از هم گسستگی‌هایی شود که جبران‌ناپذیر باشد.
Share/Save/Bookmark