امتیاز مثبت
۰
 
در دانشكده علوم قرآنی آمل؛
پايان نامه «بررسی سیاست‌های عدم کاهش جمعیت از منظر علم و دین» دفاع شد
جلسه دفاعیه پایان نامه «بررسی سیاست های عدم کاهش جمعیت از منظر علم و دین» در دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار شد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۷
کد مطلب: 10977
 
پايان نامه «بررسی سیاست‌های عدم کاهش جمعیت از منظر علم و دین» دفاع شد
 
به گزارش پایگاه قـرآنی دانشگاهی ایحا از آمل، جلسه دفاعیه دانشجو علی خضرائی رشته تحصیلی علوم قرآنی مقطع کارشناسی ارشد با عنوان «بررسی سیاست های عدم کاهش جمعیت از منظر علم و دین» با راهنمایی دکتر سید قاسم حسینی و داوری دکتر سید معصوم حسینی با درجه خوب در دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار شد.
در بخشی از این پایان نامه می خوانیم:
جمعیت یکی از مؤلفه‌های اصلی قدرت و اقتدار برای هر کشوری محسوب می‌شود و پیامدهای مثبت اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، امنیتی و... برای آن کشور به همراه دارد. مدتی است که موضوع کاهش جمعیت و نرخ باروری به عنوان یکی از مسائل اصلی کشور در مجامع علمی و فرهنگی و سیاستگذاری مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و در راستای افزایش نرخ باروری سیاست‌های اصلاحی و همچنین اقداماتی نیز صورت گرفته است.
هدف اصلی تحقیق حاضر، بیان اهمیت و ضرورت جلوگیری از کاهش نسل، تبیین و تحلیل علل و پیامدهای کاهش جمعیت و نرخ باروری در کشور، راهکارهای برون‌رفت از این سیر تنزلی و افزایش جمعیت کشور براساس سیاست‌های جمعیتی دولت و آموزه‌های دین مبین اسلام با تأکید بر بیانات مقام معظم رهبری در موضع جمعیت است. جمع‌آوری داده‌های مدنظر با روش کتابخانه ای انجام گرفته و روش تحقیق آن، توصیفی- تحلیلی است.
یافته‌های پژوهش حاکی از آن است که مهم ترین سیاست های جمعیتی مطرح در علم جمعیت‌شناسی شامل کاهش سن ازدواج، ایجاد توازن بین تحصیل و اشتغال زن و وظایف وی در خانواده، همچنین کنترل تغییرات اجتماعی مانند ترویج خانواده گسترده، کاهش نرخ شهرنشینی، ترویج مهاجرت معکوس، کاهش آپارتمان‌نشینی و بزرگتر کردن منازل، مرتفع ساختن مشکلات اقتصادی و نیز، کنترل تغییرات فرهنگی از جمله از بین بردن فرزندسالاری، عدم تحقیر کارخانگی و مادری، تغییر در سبک زندگی، رشد آگاهی مردم از طریق رسانه های جمعی، ترویج فواید فرزندآوری در سلامت زنان و تبیین مضرات پیری جمعیت هستند.
از سویی دیگر، رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج ازدواج آسان، افزایش فرزند، افزایش موالید صالح و با ایمان، عدم ترس از مشکلات اقتصادی با ایمان و توکل به خداوند توصیه به زنان مسلمان نسبت به عدم توجه به باورهای فمینیستی، حفظ عظمت مسلمانان با عدم کاهش جمعیت، توجه به آیات قرآنی و روایات و سیره و دیدگاه های علمای اسلام و... از راهکارها و سیاست‌های عدم کاهش جمعیت از منظر دین تلقی می شوند.
مهمترین سرفصل های این پایان نامه عبارتند از:
۱. راهکارها و سیاست‎های گسترش جمعیت از منظر علم کدام است؟
۲. راهکارها و سیاست‌های گسترش جمعیت از منظر دین کدام است؟
Share/Save/Bookmark