امتیاز مثبت
۰
 
پاسخ معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه به نامه دانشجویان
معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، در نامه ای به نامه دانشجویان در رابطه با برخی از مسائل که مطرح کرده بودند پاسخ داد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۵۲
کد مطلب: 11417
 
 
چندی قبل نامه ای از طرف تعدادی از دانشجویان دانشگاه در رابطه با اشکالات آموزش مجازی به معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی ارسال شده بود که این معاونت پاسخی را در توضیح موارد مطرح شده در این نامه ارائه کرد.
متن پاسخ به شرح زیر می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام واحترام محضر دانشجویان گرامی دانشگاه علوم ومعارف قرآن کریم
از خداوند منّان صحت، سلامتی و موفقیت را برای همه شما عزیزان خواهانم.
با توجه به شرایط خاص شیوع بیماری کرونا، و باتوجه به آموزش مجازی و بر اساس گزارش برگزاری کلاس ها در ترم گذشته که به جهت قطع مکرر سامانه رایلایو(سامانه قبلی آموزش مجازی) ویا ضعیف بودن زیر ساخت اینترنت (در بعض از شهرها) که مشکلاتی را برای دانشجویان در کلاس های آنلاین به وجود آورد؛ معاونت آموزش دانشگاه را برآن داشت تا از خردادماه ۹۹، بررسی و برنامه ریزی لازم جهت چگونگی برگزاری کلاس ها و همچنین به جهت تسهیل روند آموزش دانشجویان تدابیری را در دستور خود قرار دهد، لذا با برگزاری جلسات متعدد در هیات رئیسه دانشگاه و بحث و بررسی های گوناگون با بخش فناوری اطلاعات  و ارتباطات دانشگاه و بخش های دیگر، در ایام تابستان و با همت مدیران و کارشناسان دانشگاه و همچنین کارشناسان آموزش و فناوری دانشکده ها مقرر گردید باتقویت سامانه جدید آموزش مجازی دانشگاه (سامانه lms) و خرید سرورهای جدید و تقویت شبکه آموزش مجازی دانشگاه، دروس دوره کارشناسی به صورت آفلاین و از طریق ضبط کلاس و تولید محتوای دروس توسط اساتید محترم انجام گیرد(به جز 5 درس). با وجود این که حقیقتا این کار، یک کار ارزشمند و ماندگار هست ولی در عین حال کاری سنگین وطاقت فرسایی بود و تلاش شبانه روزی می‌طلبید که بحمدلله این امر به ثمر نشست. در این روش (آفلاین) دانشجویان عزیز بدون استرس و نگرانی می توانند در هر زمانی که بخواهند و بدون هیچ گونه دغدغه و نگرانی از قطع سامانه، از محتوای درس کلاسِ خود در سامانه بهره مند شوند. بیان امتیازات و فوائد این شیوه فرصتی دیگر می طلبد ولی به بیان مختصر باید گفت، این کار سبب کیفیت بخشی شکلی و محتوایی به کلاس های دروس مجازی شده است.
 ولی باعنایت به آنکه  دانشجویان محترم در مرقومه‌ای که جهت بنده ارسال نمودند پرسش ها و درخواست هایی را داشتند، بدین جهت شایسته است درباره مواردی که ممکن است ابهاماتی وجود داشته ویا دانشجویان محترم درخواست‌هایی را داشته باشند، توضیحاتی را به عرض برسانم:
 
۱. براساس مصوبه شورای آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه مقرر گردیده است که ۳ نمره برای خلاصه نویسی درس ها در نظر گرفته شود که دانشجوی محترم، دروس را از سامانه دریافت و استماع نموده و خلاصه هر جلسه را در یک صفحه دستویس می‌کند و سپس در سامانه بارگزاری می‌نماید. شایان ذکر است خلاصه نویسی برای جلسه هشتم به بعد می باشد (جلسات پیش از جلسه هشتم لازم نیست). ضمنا فرصت برای انجام این کار نیز تا شروع امتحانات پایان ترم تعیین شده است. یعنی دانشجویان محترم تا زمان شروع امتحانات پایان ترم فرصت دارند خلاصه نویسی دروس را در سامانه بارگذاری نمایند. این مصوبه ضمن آنکه به نفع دانشجو بوده و سه نمره از نمرات پایانی را در دسترس دانشجو قرار می دهد، یکی از روش های ارزشمند جهت یادسپاری ویادگیری موثر براساس حدیث : «قیّدوا العلم بالکتابة» می باشد. شایان ذکر است که بنا به درخواست دانشجویان محترم، مصوبه مذکور مجددا در شورا مورد بررسی قرار گرفت و بر آن تاکید شد.
 
۲. درباره برگزاری امتحانات لازم به توضیح است:  
الف) امتحانات میان ترم با یک هفته تاخیر از اول آذر ماه شروع خواهد شد.
ب) ترتیب امتحانات میان ترم نیز همانند ترتیب امتحانات پایان ترم بوده و تفاوتی ندارد.  
ج) مقرر گردید بازه امتحانات پایان ترم از سه هفته به چهار هفته افزایش یابد و به جهت رعایت حال برخی از دانشجویان محترم، برخی از دروس که تداخل امتحانی دارند به هفته چهارم انتقال یابند.

۳. تکثیر جزوات درسی برای دانشجویان الزامی نیست وکسانی که امکان مطالعه در رایانه، تبلت و یا گوشی  تلفن همراه برای آنها فراهم است، می توانند از این وسایل برای مطالعه جزوات درسی استفاده نمایند.

۴. درباره حجم مطالب درسی، لازم به ذکر است که اساتید محترم بر اساس سرفصل مصوب وزارت علوم، جزوه و یا منبع درسی را تهیه وتدریس نموده اند و یا براساس کتابی که توسط وزارت علوم برای آن ماده درسی بعنوان منبع معرفی شده، کتاب درسی مربوطه را معرفی وتدریس می نمایند.

۵. در خصوص کیفیت تدریس برخی استادان، چنانچه دانشجویان محترم نظرات، پیشنهادات و یا انتقاداتی دارند، از طریق ارزشیابی اساتید که به زودی در سامانه آموزش مجازی دانشگاه (LMS) فعال خواهد شد، می توانند نظرات خود را بیان نمایند. همچنین دانشجویان محترم می توانند از طریق معاون محترم دانشکده ای که در آن تحصیل می کنند، نظرات خود را به سازمان مرکزی دانشگاه منتقل نمایند.
 امیدوارم در سایه سار قرآن و اهل بیت علیهم السلام همواره موفق و پیروز باشید
 داوری – معاونت آموزشی دانشگاه
Share/Save/Bookmark