امتیاز مثبت
۰
 
پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی شیراز دفاع شد
جلسه دفاع از پایان نامه «بررسي نقدهاي آيت‌الله جوادي آملي بر آراء تفسيري علامه طباطبايي در سوره‌هاي یونس، هود و یوسف» در دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۴۸
کد مطلب: 11309
 
پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی شیراز دفاع شد
 
به گزارش ایحا، جلسه دفاع از پایان نامه «بررسي نقدهاي آيت‌الله جوادي آملي بر آراء تفسيري علامه طباطبايي در سوره‌هاي یونس، هود و یوسف» با نگارش محمد عسکری، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و با راهنمایی دکتر محمد علی همتی و داوری حجت الاسلام و المسلمین هادیان  در دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با درجه خوب در شیراز پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه این‌چنین آمده است:
با مطالعه تفسير تسنيم و دقت در آراء تفسيري آيت‌الله جوادي آملي به وجود اختلاف ‌نظرهايي بين ديدگاه ايشان و علامه طباطبائي پي مي‌بريم و با توجه به اين‌که هر دو از مفسران معاصر و صاحب‌نظر در تفسير قرآن كريم مي باشند، متوجه اين نكته مي شويم که الميزان با همه ارزش و اعتباري كه برخوردار است، در برخي موارد توسط شاگرد ايشان مورد نقد قرار گرفته است.
با بررسي آثار موجود در اين زمينه چون رساله مستقلي در اين موضوع در دست نبود از اين جهت نگارنده بر آن شد كه موضوع پايان‌نامه خويش را بررسي اين اختلاف ‌نظرها در سوره هاي یونس، هود و یوسف قرار دهد تا ضمن آشنايي هر چه بيشتر با اين اختلاف آراء، خواننده را براي دقت بيشتر و دريافت نظرات جديد در تفسير كلام وحي به تأمل و تكاپوي علمي وا دارد و به نظرات جديد در تفسير دست يابد كه موجب گسترش مفاهيم قرآن در بين پژوهشگران گردد تا زمينه تحقيق بيشتر در اين حوزه فراهم شود.
روش كار در انجام اين تحقيق به اين صورت است كه در هر موضوعي ابتدا نظر برخي از مفسران نقل‌شده و در ادامه ديدگاه تفسيري علامه و در نهايت نقد آيت‌الله جوادي آملي به ‌عنوان يكي از آراء مطرح و قابل‌قبول در تفسير ارائه مي‌شود. موارد اختلاف در سوره یونس و هود و سوره یوسف از جمله موضوعاتي است كه در اين تحقيق مورد بررسي قرار گرفته است.
کليدواژه‌ها: قرآن، تفسير، نقد، سوره یونس ، سوره هود، سوره یوسف، الميزان، تسنيم
Share/Save/Bookmark