امتیاز مثبت
۲
 
اجرای برنامه رادیونما توسط اعضای انجمن علمی دانشکده علوم قرآنی خوی بمناسبت گرامیداشت ایام الله دهه ی فجر
برنامه رادیو نما توسط انجمن علمی دانشکده علوم قرآنی خوی برگزار شد .
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۶
کد مطلب: 11714
 
اجرای برنامه رادیونما توسط اعضای انجمن علمی دانشکده علوم قرآنی خوی بمناسبت گرامیداشت ایام الله دهه ی فجر
 
به گزارش ایحا ازخوی، برنامه رادیو نما با موضوع «تولد یک انقلاب » توسط انجمن علمی دانشکده علوم قرآنی خوی درقالب فایل های صوتی ،رویداد های قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران رادر 11 قسمت از 12بهمن الی 22بهمن در کانال انجمن علمی به نشانی s_f_u_Q_khoy@ منعکس نمود.

دراین برنامه علاوه از انعکاس رویداهای قبل ازانقلاب ،گوشه ای از خاطرات شهیدان سرافزار میهن عزیز اسلامی و شهدای مدافع حرم و خاطرات سردارشهید سپهبد حاج قاسم سیلمانی در قالب برنامه شهیدانه توسط حسن بهرامی، رعنا سجادی و شیوا نادری عضو انجمن علمی بازگو شد و خانم زهرامرندی هم از اعضای انجمن علمی کار مجری گری برنامه رادیو نما را برعهده داشت .

حسن بهرامی دبیرانجمن علمی دانشکده علوم قرآنی خوی درقسمت اول این برنامه در جستجوی ریشه اصلی انقلاب اسلامی ایران به کودتای ۲۸مرداد سال ۱۳۳۲ اشاره کرد و گفت: در بین سال های ۱۳۲۰تا۱۳۳۲سازمان های غیر مذهبی مثل حزب توده و جبهه ملی ایران به رهبری محمد مصدق با موفقیت طبقه متوسط و طبقه کارگری شهری را جذب کردند .ومصدق بعنوان ملی گرای محبوب خواستار اصلاح سیاست خارجی نادرست و خاتمه بخشیدن به اعطای امتیاز های عمده به ابر قدرت های خارجی بود.

خانم شیوا نادری عضو انجمن علمی، درقسمت دوم برنامه رادیو نما به اقدامات رضا شاه مانند؛ تثبیت قدرت،نوسازی و توسعه اقتصادی اشاره کرده وسه عامل حافظ حکومت رضا شاه را ،ارتش ،نظام حکومتی مالی دربار و دیوانسالاری بیان نمود که شاه پس از تعدیل امینی ،اصلاحات ارضی که هر چند از اقدامات دولت امینی بود را ابتکار خودش معرفی کرد و آنرا به انقلاب سفید یا انقلاب شاه و مردم معرفی کرد.

بهرامی همچنین در برنامه سوم به بررسی اقتصاد ایران در سال های ۱۳۴۲تا۱۳۵۲طی برنامه های عمرانی سوم و چهارم پرداخت که با نرخ رشد ۱۱.۵درصد میانگین سالانه و نرخ تورم ۲.۶درصد که دارای یکی از بیشترین رشد ها در میان کشور های جهان بود.

دبیرانجمن علمی گفت: سال های ۵۲و۵۳ قیمت نفت افزایش یافت که در اثر جنگ ، محمد رضا شاه برای کنترل و اصلاح برنامه عمرانی پنجم به گسترش پروژه های عمرانی پرداخت اما این موضوع فراتر از توان اقتصاد ایران بود و سبب شد اقتصاد کلان دچار عارضه هلندی شود.

نادری در بخش بعدی برنامه اظهار کرد: از عوامل نارضایتی مردم در سال ۵۷ فساد مالی در میان قدرتمندان، خودکامگی و تزلزل محمد رضا شاه بود. در سال ۵۴شاه مبدا تاریخ را به ۵۵۹ قبل از میلادی تغییر داد و گاه شماری شاهنشاهی را تاریخ رسمی کشور اعلام کرد.

بهرامی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص مخالفان حکومت شاه گفت: اعضای جبهه ملی و نهضت آزادی، یکی از مخالفان جدی حکومت پهلوی بودند. نهضت آزادی در قیام خرداد 1342 از سوی حکومت منحل و فعالیت آن غیرقانونی اعلام شد. گروه دیگری از مخالفان حکومت پهلوی، اسلام گرایان سوسیالیست بودند که یکی از اعضای برجسته آن دکتر علی شریعتی بود. که ایشان اسلام را یک ایدئولوژی انقلابی می دانست که با هرگونه ستمگری و استثمار و بی عدالتی مبارزه می کرد.

وی در ادامه به نحوه تشکیل گروه هایی که پس از تظاهرات 15خرداد سال 1342شکل گرفت اشاره کرد و افزود: سه گروه متغیر، متداخل و در عین حال قابل تشخیص بین روحانیون شکل گرفت. که فدائیان اسلام و هیئت های موتلفه که پیرو مشی نواب صفوی بودند، از طرفداران امام خمینی (ره) و مخالفان حکومت پهلوی محسوب می شدند. و همچنین حزب توده و گروه های چریکی نیز از دیگر مخالفان حکومت پهلوی محسوب می شدند

درقسمت هفتم برنامه تولد یک انقلاب ، به تشکیل حزب رستاخیز درسال 1353 توسط رضا شاه که ترکیبی ناهمگون داشت و توسط دو گروه مقاومت تشکیل شده بود، پرداخته شد . وبه مهم ترین اقدام حزب رستاخیز که نفوذ به درون طبقه مرفه بود و هدف آن نهادینه کردن بیشتر حکومت سلطنتی و فراهم ساختن پایگاه اجتماعی گسترده برای خود بود که البته ناکام ماند و با نارضایتی مردم همراه شد.اشاره شد.

دبیر انجمن علمی دانشکده علوم قرآنی خوی ضمن اشاره به وقایع اواخر سال 1354 که سازمان های هوادار حقوق بشر، رژیم شاه را به نقض شدید حقوق بشر محکوم کردند.بیان کرد: همزمان با این انتقاد، گروه های مخالف خارج از کشور اقدام به تشکیل کمیته های ویژه ای کردند. که شاه در نتیجه این اقدامات، واکنش مثبت نشان داد.و فروکش کردن نظارتها، مخالفان را تشویق به اعتراض با صدای بلندتری کرد. وبعد از آبان 1356، مرحله جدیدی در روند انقلاب رخ داد و فعالیت مخالفان به صورت تظاهرات خیابانی خود را نشان داد.

بهرامی  همچنین در انعکاس رویداد های قبل ازپیروزی انقلاب اسلامی ایران در قسمت نهم برنامه رادیو نما ،اشاره کرد و افزود: بعد از دوماه آرامش، در چند روز نخست ماه رمضان، تظاهرات خشونت باری در شهر های بزرگ برپا شد.که پس از این ناآرامی ها ، در 28 مرداد ماه سینما رکس آبادان به طرز مشکوکی در آتش سوخت. و رژیم این رویداد را به گردن مخالفان انداخت و مخالفان نیز ساواک را به تدارک این آتش سوزی متهم کردند. شاه نیز با دادن امتیازات بیشتر به مخالفان، کوشید تا از شدت این بحران بکاهد. وی شریف امامی را به نخست وزیری منسوب کرد و در دولت شریف امامی که ((دولت آشتی ملی)) نام گرفت، آزادی مطبوعات بیشتر شد. دراین میان، آیت الله خمینی در اعلامیه شب عید فطر خود، خواستار عدم سازش با شاه شد  و روز جمعه 17 شهریور، درگیری های شدیدی در جنوب تهران رخ داد، که این روز به «جمعه سیاه» معروف شد و با تحریک احساسات عمومی و تشدید نفرت، تنها یک راه حل روشن یعنی انقلاب بنیادی باقی ماند.  

دبیر انجمن علمی  دانشکده خوی در ادامه گفت: پس از جمعه سیاه، موج گسترده اعتصابات کارگری آغاز شدو به دنبال اعتصابات پی در پی تقریبا همه مراکز، بازار، دانشگاه ها، بانک ها و... تعطیل شدند. و شاه در رویارویی با بحران تصمیماتی ضد و نقیض گرفت. آیت الله خمینی از پاریس اعلام کرد که هرگونه سازش با سلطنت منفور شاه ، خیانت به اسلام است و برای اولین بار در جواب خبرنگاران که چه چیزی جایگزین رژیم سلطنتی خواهد شد ، واژه «جمهوری اسلامی» را به کار برد. با ادامه این رویدادها و تغییر شرایط برعلیه شاه موقعیت شاه در دوهفته پس از عاشورا وخیم تر شد. و در این بین واشنگتن نیز به شاه بی اعتماد شده و درخواست تعدیل حکومت وی را مطرح کرد و سرانجام شاه در 9 دی ماه، بختیار را به نخست وزیری تعیین کرد.

نادری در آخرین قسمت از برنامه رادیو نما به بررسی نحوه آغاز و تولد انقلاب شکوهمند اسلامی ایران پرداخت و اظهار کرد: آیت الله خمینی با دعوت دوباره مردم به اعتصاب، پیروی از دولت بختیار را پیروی از ارباب او شیطان خواند و در 26 دی ماه شاه از کشور به مقصد قاهره خارج شد. در 29 دی با فراخوان آیت الله خمینی به برگزاری همه پرسی خیابانی بیش از یک میلیون نفر به خیابان ریختند. روز سوم بهمن فرودگاه ها برای جلوگیری ار ورود امام بسته شدند که سر انجام در 12 بهمن، بیش از 3 میلیون نفر برای استقبال از بازگشت امام خمینی، به خیابان ها ریختند. به محض فروپاشی دولت، قدرت به دست سازمان های موسوم به کمیته افتادکه توسط روحانیون محلی هوادار امام خمینی اداره می شدند که بعضی از روحانیون نیز یک نیروی شبه نظامی تشکیل دادند که به پاسداران انقلاب معروف شد.

وی افزود: سرانجام بعد از درگیری های شدید بین گارد جاویدان شاهنشاهی و سازمان های چریکی، و با اعلان بی طرفی ارتش، انقلاب متولد و سلطنت 2500 ساله نابود شد. وانقلاب اسلامی ایران در22بهمن سال 1357رقم خورد.
Share/Save/Bookmark