امتیاز مثبت
۰
 
در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار شد:
برگزاری سلسله نشست های «نقش و جایگاه علوم ادبی در تفسیر قرآن » در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه
سلسله نشست های علمی قرآنی به صورت مجازی با موضوع «نقش و جایگاه علوم ادبی در تفسیر قرآن» در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار شد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۲۱
کد مطلب: 11624
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از کرمانشاه، سلسله نشست های علمی قرآنی تحت عنوان «بررسی نقش و جایگاه علوم ادبی در تفسیر و ترجمه قرآن کریم» با همکاری انجمن علمی و واحد فرهنگی به صورت مجازی و آنلاین در روزهای پنجشنبه هر هفته در طول نیمسال جاری با ارائه دکتر مسعود اقبالی معاون و عضو هیأت علمی دانشکده برگزار شد.
این سلسله نشست ها با هدف ارتقای سطح علمی و معرفتی دانشجویان در درک مفاهیم والای قرآنی برگزار شد.
خلاصه سخنان دکتر اقبالی در این جلسات این بود که: فهم و تفسير درست آيات قرآن نيز منوط به بهرمندي مفسران و به تبع آن، مترجمان از منابع تفسيري غني و نیز تسلط بر قواعد خاص زبان عربی است، از این رو، مفسر می باید اشراف کاملی بر مباحث زبانی و لغوی داشته باشد، زیرا هیچ مفسر یا مترجمی بدون اشراف کامل بر ادبیات عربی و قواعد زبانی حاکم بر آن، نمی تواند به درستی مفهوم برآمده از واژگان را برای مخاطب تبیین کند.
از این رو توجه به این علوم ادبی، در کنار توجه به صنایع بلاغی، می تواند مفسر و مترجم را در ارائه دقیق مفاهیم والای قرآنی یاری کند. در این جلسات، ویژگی های خاص علوم ادبی در گزاره هایی چون «جایگاه و نقش قواعد صرفی- نحوی، ریشه شناسی واژگان، بحث ترادف معنایی در کلمات قرآن، توجه به مؤلفه های معنایی تشکیل دهنده واژه و اشتقاق در افعال و همچنین بررسی گونه های مختلف تحول معنایی واژگان در قرآن کریم و ارتباط معنایی آن با متون دوره جاهلی» مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته تا دانشجویان با شیوه های فهم معنای واژگان و عبارات قرآنی آشنا شده و بتوانند دیدگاه مترجمان و مفسران را مورد نقد و ارزیابی قرار دهند.
Share/Save/Bookmark