امتیاز مثبت
۰
 
به بهانه ایام ولادت حضرت زینب سلام الله علیها
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۵۴
کد مطلب: 11552
 
به بهانه ایام ولادت حضرت زینب سلام الله علیها
 
ما رایت الا جمیلا
حادثه کربلا چگونه بود؟ آیا جز قتل وحشیانه، ظلم فجیع، به اسارت گرفتن، ضرب، جرح، سب و شتم و هتک حرمت و‌جفا نسبت به بهترین بندگان خدا چیز دیگری در آن مشاهده می شود؟
اما اگر از نگاه حضرت زینب (سلام الله علیها) بنگریم، کربلا سیمای دیگری دارد که تماماً زیباست:
شهادت و لقاء الله، ایثارگری در راه معبود، مجاهدت و فداکاری در راه محبوب، صبر و استقامت پولادین، عزت و افتخار و کرامت، وفا ادب، فتوت و...
به طور کلی هر چه در جهان است. و همه حوادث عالم را اگر از جهت ارتباط وجودی که با خدای سبحان دارد و از منظر توحید افعالی بنگریم زیباست بلکه زیباترین است.
الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْ‌ءٍ خَلَقَهُ (سجده،۷) در عالم عالم آفریدن. به زین نتوان رقم کشیدن
از جمیل مطلق جز فعل جمیل صادر نمی شود از خیر محض جز خوبی پدید نمی آید هر چه آن ضرر کند شیرین بود هر بلایی محفوف به نعمت است.
ما مِن بَلِيّةٍ إلاّ و للّه ِ فيها نِعمَةٌ تُحيطُ بِها ؛هیچ بلایی نیست مگر آن که نعمتی از سوی خدا آن بلا را احاطه کرده است.
البلاء للولا؛
امام صادق (علیه السلام) می فرماید: إِنَّ أَشَدَّ اَلنَّاسِ بَلاَءً اَلْأَنْبِيَاءُ ثُمَّ اَلَّذِينَ يَلُونَهُمْ ثُمَّ اَلْأَمْثَلُ فَالْأَمْثَلُ (به راستى سخت ترين مردم در بلاء پيغمبرانند و سپس آن كسانى كه پهلوى آنانند، به ترتيب مقام و منزلتى كه نزد خدا دارند.)
یعنی هر که در این بزم مقربتر است/ جام بلا بیشترش میدهند.
یعنی اگر با دیگرانش بود میلی/ چرا جام مرا بشکست لیلی
هربلایی اگر با بلایی بزرگتر مقایسه شود نعمت است.کسی کفش نداشت به خدا شکایت می‌کرد دیگری را دید که پا ندارد گفت خدا را شکر که اگر کفش ندارم پاهایم سالم است.
هر پدیده و حادثه‌ای در عالم از آن جهت که فعل الله است برای عبد او دوست داشتنی است. تسلیم کار مولا است. برای عبد عاشق، همه آثار وجودی معشوق .مطلوب و محبوب و زیباست.
عاشقم بر قهر و بر لطفش بجد بوالعجب من عاشق این هر دو ضد
به حلاوت بخورم زهر که شاهد ساقیست. به ارادت ببرم درد که درمان هم از اوست
یک پیام اخلاقی آن سخن بلند حضرت زینب سلام الله علیها نیز آن است که مثبت اندیش باشیم با چشم زیبا بین به اشیا نگاه کنیم هر چیز را مظهر جمال و جلال الهی بدانیم او را در آیینه مخلوقاتش به نظاره بنشینیم قرآن‌کریم همه موجودات را آیینه و نشانه مظهر حضرت حق میداند.
 إِنَّ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ لَآيَاتٍ لِأُولِي الْأَلْبَابِ
بدی ها را از خودمان و خوبی ها را از خدای سبحان بدانیم.
ما أَصابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللَّهِ وَ ما أَصابَكَ مِنْ سَيِّئَةٍ فَمِنْ نَفْسِكَ وَ أَرْسَلْناكَ لِلنَّاسِ رَسُولًا وَ كَفى‌ بِاللَّهِ شَهِيداً
بارالها به ما چشم زیبابین عنایت بفرما؛این دیده نسیت قابل دیدار روی تو؛ چشمی دگر بده که تماشا کنم تو را، با صد هزار جلوه برون آمدی که من؛با صد هزار دیده تماشا کنم تو را
نوشتاری از دکتر حمید حسن زاده
استادیار دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم
Share/Save/Bookmark