امتیاز مثبت
۰
 
عضو هیأت علمی دانشكده علوم قرآني مشهد:
هر یک از گناهان آثار بخصوصی در زندگي فردي و اجتماعي انسان‌ها دارند
عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی مشهد در شرح فرازي از دعاي كميل گفت : هر یک از گناهان آثار بخصوصی در زندگي فردي و اجتماعي انسان‌ها دارند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۶
کد مطلب: 8582
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از مشهد مقدس، دكتر مجتبي نوروزي عضو هيئت علمي دانشكده علوم قرآني مشهد در گفتگو با خبرنگار ایحاء، در توضيح اين فراز از دعاي كميل كه مي‌فرمايند: «اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتِي تَهْتِكُ الْعِصَمَ اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتِي تُنْزِلُ النِّقَمَ اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتِي تُغَيِّرُ النِّعَمَ اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتِي تَحْبِسُ الدُّعَاءَ اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتِي تُنْزِلُ الْبَلاَءَ» عنوان كرد: اين فقره از دعاي اميرالمؤمنين عليه السلام بيانگر اقسام گناهان و آثار آن در زندگي فردي و اجتماعي انسان‌هاست، پس بايست گناهاني كه پرده حرمت را مي‌درد،كيفرها را فرومي‌بارد و آن‌ها كه نعمت‌ها را دگرگون مي‌سازد، باعث حبس دعا مي‌شود و بلا را نازل مي‌كند، شناخت.

وی به شرح اين گناهان در سيزده دسته بنا به حديث مفصلي از امام سجاد عليه السلام پرداخت و اظهار کرد:
دسته اول گناهاني كه باعث تغيير نعمت‌ها مي‌شود شامل ظلم و ستم كردن بر مردم ، ترک عادات نيک، ترک امر به معروف و نهي از منك، كفران نعمت و عدم شكرگزاري نعمت است.

دکتر نوروزی افزود: گناهاني كه باعث پشيماني مي‌شود شامل قتل ناحق، ترک صله رحم، ترک نماز در وقتش، ترک وصيت، ترک رد مظالم و زكات ندادن است و  نافرماني از آگاهان، سركشي در برابر مردم و استهزای ديگران، در دسته سوم گناهان قرار دارد كه عذاب و بدبختي به دنبال دارد.

وی اظهار فقر و نداري، خوابيدن در ثلث اول شب و بين‌الطلوعين، حقير شمردن نعمت‌های الهي و شكايت كردن از خداوند را از نوع گناهان دوركننده روزي و قسمت عنوان کرد و شرابخواري، قماربازي، خنداندن لغو و بيهوده و گفتن عيوب ديگران را جزء گناهانی تویف کرد که پرده عصمت را مي‌درد.

مجتبی نوروزی درخصوص گناهاني كه بلا را نازل مي‌كند، گفت: كمک نكردن به درماندگان، كمک نكردن به مظلوم و ترک امر به معروف و نهي از منكر گناهانی هستند که نازل کننده بلا می باشند.

وی در ادامه آشكارا ستم كردن، انجام علني كارهاي زشت، حلال شمردن امور حرام، نافرماني از نيكان و اطاعت از اشرار را جزء گناهاني دانست كه باعث تسلط دشمنان مي‌شود و اظهار کرد: قطع صله رحم، قسم‌هاي ناحق و دروغ، سخنان دروغ، كارهاي خلاف عفت، بستن راه مسلمانان و ادعاي امامت به ناحق در دسته گناهاني كه عمر را كوتاه مي‌كند، قرار می گیرند و گناهاني كه اميد را قطع مي‌كند شامل نااميدي از خداوند، اطمينان به غيرخدا و دروغ پنداشتن وعده‌هاي الهي است.

عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی مشهد اظهار کرد: همچنین گناهاني كه باعث تاريكي فضا مي‌شود، شامل  جادوگري، پيشگويي، ايمان داشتن به خبر از آينده بر اثر اوضاع نجومي، دروغ پنداشتن تقديرات الهي و عاق والدين و گناهانی که باعث آبروريزي مي‌شود شامل وام گرفتن با قصد عدم اداي آن ، زياده‌روي در باطل، بخل در امور زندگي و فرزند و اقوام، بداخلاقي، كم‌صبري، تنبلي و كسالت و اهانت و تحقير دينداران است.

وی در پایان خاطرنشان کرد:  بدنيتي، بدباطني، دورويي و نفاق با برادران ديني، عدم يقين به استجابت، تأخير انداختن نماز از وقتش، ترک صدقه و نيكي كردن و فحش و ناسزا گفتن از نوع گناهاني هستند كه دعا را حبس مي‌كند و  گناهاني كه باعث عدم نزول باران مي‌شود، شامل جور و ستم حاكمان و قُضات در داوري، شهادت ناحق دادن، كتمان نمودن شهادت، عدم اعطاي زكات و قرض، بي‌رحمي نسبت به افراد نيازمند، ستم بر يتيمان و بيوه‌زنان و نااميد كردن فقير و نيازمند است.
Share/Save/Bookmark