امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
مراسم دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۴
کد مطلب: 10590
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از اصفهان، جلسه دفاع از پایان نامه «ﭘﯿﺎم ﻫﺎي ﮐﺎرﺑﺮدي ﻓﺮازﻫﺎ و آﯾﺎت ﻗﺮآن(ﺑﺎ ﺗﮑﯿﻪ ﺑﺮ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ آﺛﺎر ﺣﺠﺖ اﻻﺳﻼم واﻟﻤﺴﻠﻤﯿﻦ ﻣﺤﺴﻦ ﻗﺮاﺋﺘﯽ و ﺑﺮﺧﯽ ﺗﻔﺎﺳﯿﺮ مشهور) آیات ۵۶ تا ۹۳ سوره نمل و آیات ۱ تا  ۳۵ سوره قصص» با نگارش خانم الهه نظری سرمازه دانشجوی رشته تربیت معلم قرآن در مقطع کارشناسی با راهنمایی دکتر روح اله ناظمی و داوری دکتر محمد محقق در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با درجه عالی پذیرفته شد.
چکیده این پایان نامه به شرح ذیل است:
آیات قرآن کریم سرشار از نکات و پیام هایی جهت استفاده در امور زندگی افراد است. شناخت بهتر قرآن و بهره مندی از پیام های آن، انسان را به استوار ترین راه ها هدایت می کند و او را به جایگاه واقعی می رساند.
این پژوهش، بخش کوچکی از یک کلان پروژه با هدف کاربردی کردن مفاهیم ارزشمند قرآن می‌باشد؛ که نزدیک به دو دوره، توسط دانشجویان رشته تربیت معلم قرآن مجید در دانشگاه علوم قرآنی اصفهان، در دستور کار قرار گرفته است.
پروژه حاضر شامل پیام های کاربردی آیات ۵۶ تا ۹۳ سوره نمل و آیات ۱ تا  ۳۵ سوره قصص است و شیوه انجام کار به این صورت است که ابتدا آیات ترجمه شده، سپس پیام های کاربردی آن از بررسی آثار حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی به ویژه تفسیر نور، و به ترتیب از تفاسیر راهنما، قرآن مهر، نمونه و ترجمه تفسیر المیزان به‌دست آمده است؛ موضوعاتی که از این آیات استخراج شده است شامل: بیان صفات اولیاء خدا و انسان های کمال یافته، یادآوری توحید، معاد، حوادث طبیعت در آستانه قیامت، بررسی صفات قوم لوط و اسرائیل و دستوراتی در جهت کار و تلاش، ازدواج، احکام قراردادها و مهریه، که اگر کسی آن ها را از جان و دل بخواند و مفاهیمش را عملی سازد جایگاهش بهشت است.
همچنین آیات شریفه به توصیف مستکبران، نحوه برخورد با گمراهان و راهنمایی هایی در جهت تبلیغ صحیح اسلام برای مبلغان پرداخته اند و داستان‌هایی عبرت آموز از پیامبرانی بزرگ هم چون موسی، لوط و شعیب، که به زیبایی هرچه تمام‌تر برای بهزیستی آیندگان به تصویر کشیده شده است.
Share/Save/Bookmark